Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 5842 > Sport Nr. 5842 de joi, 14 martie 2019

Supliment saptamanal de fotbal, numarul 34

0338 / 401.999

Deși au fost aproape mereu în avantaj, handbaliștii buzoieni au pierdut la limită meciul cu ocupanta locului secund

Cît de frustrant!

HC Buzău - CSM București 23-24 (15-14)

Cînd este să se aleagă praful, chiar se alege! A fost deziluzie mare pentru echipa masculină de handbal în meciul de marți seară, de la Sala Sporturilor. HC Buzău a avut aproape în permanență avantaj pe tabelă în duelul cu CSM București, formație ce trage la titlu și în acest sezon în Liga Națională.

Chiar și 3 goluri avantaj au avut în mai multe rînduri elevii lui Eliodor Voica, pe parcursul primei reprize, cînd Petru Stroe și Liviu Mironescu au făcut ce au vrut cu apărarea CSM-ului, în timp ce Daniel Bobeică a avut cîteva intervenții senzaționale în poartă.

Din păcate, au fost de ajuns două momente de neatenție în ultimul minut al primei reprize, iar oaspeții s-au apropiat la un singur gol la pauză, 15-14. Echilibru aproape perfect în startul părții secunde, cu cele două echipe plasîndu-și reciproc conducerea, pînă cu 9 minute înainte de final.

După ce a egalat la 21, CSM București a știut cum să gestioneze situația, deși a mai fost un moment, la 22-22, după golul egalizator al lui Asoltanei, din minutul 57, cînd speranțele renăscuseră din nou. Dar oaspeții au marcat iarăși foarte repede de două ori la rînd, iar reușita din ultimele cîteva secunde a lui Mironescu n-a mai contat, scor final 23-24. HC Buzău, care se menține pe locul 10 cu 4 etape înaintea finalului sezonului regulat, va disputa următorul meci, contînd pentru etapa a 24-a, joi, 21 martie, tot la Sala Sporturilor, împotriva campioanei Dinamo București. Partida din deplasare, cu Potaissa Turda, din etapa a 23-a, a fost mutată pentru duminică, 24 martie.

HC Buzău: Bobeică - Mironescu (6), Stroe (6), Anton (3), Istrate (2), Grasu (2), Diaw (2), Asoltanei (1), Chircă (1), Mircescu, Tudorache, Burlacu, Scarlat. Antrenor: Eliodor Voica.

CSM București: Krupa, Maggaiz - S. Esteki (6), Pozzer (4), Onyejekwe (3), Vrazalic (3), Ramba (2), Teixeira (2), Sampaio (2), Militaru (1), Bera (1), Tioumentsev, Mănescu. Antrenor: Paulo Pereira.

"A fost un meci care putea fi deschis oricărui rezultat, prin prisma faptului că CSM-ul n-a beneficiat de aportul tuturor jucătorilor. Mai mult decît atît, noi am avut o primă repriză bună, după care, în repriza a doua, am avut mai multe ezitări inclusiv pe fondul lipsei de experiență a unor jucători ai noștri, fără ca asta să fie o scuză. Cert este că a fost un meci care, dintr-un anumit unghi, ar trebui să ne bucure, pentru că am jucat, totuși, în multe momente, de la egal la egal cu una din cele mai bune echipe ale campionatului nostru, însă asta nu înseamnă că trebuie să ne culcăm pe-o ureche. În altă ordine de idei, CSM-ul și-a adjudecat victoria datorită plusului de experiență și a valoriii individuale superioare a multor jucători. Ca o concluzie, eu zic că a fost un meci bun al campionatului nostru, la capătul căruia putem felicita ambele echipe, chiar dacă noi am pierdut" - Eliodor Voica, antrenor HC Buzău