Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 2488 > Sport Nr. 2488 de marti, 19 septembrie 2006

0338 / 401.999

Victorie chinuită a "poștărițelor"în Liga Națională

Astral Poșta Cîlnău-Rapid București 27-25 (14-8)

articol de: Laurențiu MARINOV

Deloc convingătoare, handbalistele de la Astral Poșta Cîlnău au obținut duminică prima victorie din actualul sezon în Liga Națională. Ele s-au impus cu mari emoții pe teren propriu în fața celor de la Rapid CFR București. După o primă repriză excelentă  în care adversarele nu au contat deloc, elevele lui Romeo Ilie au clacat inexplicabil în partea a doua a jocului. Așa se face că avantajul de 10 goluri pe care l-au avut la un moment dat buzoiencele a fost irosit în repriza a doua. Totul a mers strună pentru Astral timp de mai bine de 20 de minute, în care rapidistele nu au reușit să înscrie decît 3 goluri, iar buzoiencele își trecuseră deja 13 reușite pe tabela de marcaj. Acela a fost de altfel momentul de maximă glorie al "poștărițelor" în partida cu Rapid, moment în care publicul credea că asistă la o revenire de formă a acestora și chiar le ironizau pe jucătoarele oaspete, cărora nu le ieșea nici o acțiune de atac. Revenirea bucureștencelor a fost la fel de surprinzătoare și neașteptată atît pentru spectatorii din Sala Sporturilor "Romeo Iamandi", cît mai ales pentru jucătoarele de la Astral. Acestea au cedat lupta și le-au permis oaspetelor care pînă atunci jucaseră foarte slab să  preia controlul jocului și să egaleze în minutul 13 al reprizei secunde, cînd scorul devenea 16-16. O succesiune de greșeli și ratări, chiar și ale aruncărilor de la 7 metri ale buzoiencelor, a fost exact lucrul de care aveau nevoie rapidistele pentru a relansa lupta. După acest moment gazdele s-au concentrat doar pe menținerea unui fragil avantaj, care să le aducă în cele din urmă victoria. Partida s-a încheiat într-adevăr în favoarea handbalistelor buzoiene, însă cu emoții și nervi atît pentru antrenori, cît și pentru spectatorii care au trăit intens ultimele minute ale partidei.