Derby-ul campionatului Diviziei D la fotbal, Seria I, a confirmat un lucru:

Fotbalul spectacol se poate poate juca la orice nivel şi orice eşalon

Metalul Buzău - Onyx Rīmnicu Sărat 1-1 (0-1)

articol de: Cosmin Craciun
Spectatorii prezenţi sīmbătă dimineaţa pe stadionul Metalul nu au avut ce regreta. Derby-ul dintre Metalul şi Onyx a oferit un spectacol agreabil,  presărat cu multe faze frumose la cele două porţi. Rīmnicenii, cu un lot mai experimentat şi avīnd īn antrenorul-jucător Florin Beraru capul limpede de la mijlocul terenului, īşi creează prima ocazie de gol īn minutul 10. Fostul jucător al Gloriei, Mărculescu, pătrunde īn forţă, trage plasat, dar Palcău reuşeşte excelent să respingă īn corner. Portarul Metalului se recunoaşte īnvins īn minutul 38, cīnd la un şut puternic al lui Chiorpec din afara careului, scapă "coţofana" īn plasă, asta şi din cauza stării precare a terenului. La doar două minute după deschiderea scorului echipa preşe­din­telui Guiu primeşte o nouă lovitură. Mădălin Puşcă cade īn careu, centralul Cezar Ionescu īi acordă al doilea galben pentru simulare şi implicit eliminare. A doua repriză debutează cu o ratare a buzoienilor prin Moroianu, care reia cu capul peste poartă, la un corner executat de Vali Roşu. Urmează o perioadă de dominare a oaspeţilor, care īşi creează cea mai mare ocazie de gol la bara veteranului Marian Lăutaru, după o centrare a lui Plăiaşu. Antrenorul Costică Stan face īn acest moment o schimbare tactică decisivă pentru rezultatul final. Ma­rius Guiu trece la marcaj īn locul lui Pipoi care este trimis īn atac, īn timp ce Moroianu este mutat īn banda stīngă. Mutările dau roade īn minutul 72, cīnd la un şut al lui Aluţei, portarul Popa bīlbīie mingea, iar Pipoi, pe fază interceptează şi īnscrie. Rīmnicenii se aruncă īn atac şi puteau trece īn avantaj dacă Mărculescu, angajat īn adīncime de Beraru, nu ar fi fost deposedat īn ultimul moment  prin fault de Palcău, care vede şi un cartonaş galben. Pe fondul acestei dominări a Onyxului, Metalul putea da lovitura decisivă pe contraatac īn minutele de prelungire ale partidei. Mirgoace īi pasează noului intrat, Aurică Nistor, acesta sprintează spre careul oaspeţilor şi īncearcă să-l surprindă pe Ceparu, dar şutul său din poziţie lateral dreapta trece peste poartă.

Onyxul īşi īntăreşte echipa pentru Liga a III-a

De cīteva etape la echipa patronată de Titi Holban evoluează şi Florin Costea, fost jucător la divizionarele C Petrolul Berca şi Olimpia Rīmnicu Sărat. Jidanul, aşa cum este "alintat" de colegi, s-a īntors de la muncă din Spania, şi va rămīne la Onyx pentru a da o mīnă de ajutor la promovarea echipei īn al treilea eşalon fotbalistic al ţării. Īn derby-ul de sīmbătă cu Metalul, atacantul rīmnicenilor nu a jucat, fiind accidentat, şi susţinīndu-şi astfel coechipierii din tribună. Costea se adaugă pe lista jucătorilor experimentaţi transferaţi de liderul Seriei I din Divizia D, listă care īi mai cuprinde pe Ionuţ Popa, Marian Lăutaru, Leontin Chiorpec, dar şi antrenorul-jucător Florin Beraru.

Deşi  sīnt neīnvinşi īn actualul sezon, jocul rīmnicenilor īncă scīrţīie

La finalul celor 90 de minute tehnicianul Onyxului, Florin Beraru, a concluzionat că lupta pentru promovare nu este īncă decisă. Fostul mijlocaş al Astrei Ploieşti nu este īncă pe deplin mulţumit de evoluţia elevilor săi īn contextul dificilului baraj de promovare īn Divizia C "Echipa mea īncă nu joacă ceea ce īmi doresc, dar sper ca īn celelalte etape rămase pīnă la sfīrşitul campionatului să remediem  aceste mici carenţe. Meciul a fost unul deosebit de frumos pentru Divizia D, asta şi datorită faptului că ambele echipe au fost preocupate numai de joc. "

Echipe: Metalul Buzău: Palcău - Aluţei, C. Puşcă, Pipoi - M. Guiu, Roşu V., M. Puşcă, Tiu (60' - Văcaru), Mirgoace - Moroianu, V. Iancu ( 85'- A.Nistor)  Rezeve: Enciu, Bicu, Iancu B., Ungureanu. Antrenor Costică Stan Onyx Rm. Sărat: Popa (74' Ceparu) - Tīrīlă, Drăghici, Bercan, Mărculescu - Chiorpec ( 78' Muşat), Nicolae, Beraru, Plăiaşu ( 82' - Tunaru) - Jugănaru ( 46' - Marcovici), Lăutaru M. Rezerve: Damian, Buzăianu, Pană Florin Antrenor Florin Beraru La juniori Metalul - Onyx 8-2, Arbitrii: Cezar Ionescu - Grama Adrian, Guloiu Cătălin. Observator Mircea Chisling