Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 2654 > Sport Nr. 2654 de miercuri, 11 aprilie 2007

numai īmpreuna cu
0338 / 401.999

Victoria Olimpiei, dedicată celor doi voleibalişti decedaţi īn accidentul rutier de miercuri

In memoriam Gabi Trandafir şi Lucian Mocanu

Olimpia Rīmnicu Sărat - FCM Bacău II 3-0 (2-0)

articol de: Cosmin Crăciun
Partida de sīmbătă de la Rīmnicu Sărat a constituit un bun prilej pentru fotbaliştii Olim­piei de a-şi manifesta compasiunea vizavi de moartea celor doi volei­balişti, decedaţi īn accidentul de ciculaţie de pe raza comunei Căl­dăruşanca. Aceştia au purtat la umăr banderole negre, iar īnaintea fluierului de start a fost ţinut un scurt moment de reculegere. Revenind la jocul propriu-zis, să spunem că īnceputul meciului a aparţinut oaspeţilor, care puteau deschide scorul īn minutul 13, cīnd după o combinaţie Ghiuş, Pitaru, Vraciu ultimul trage din afara careului, dar tīnărul Sīrbu reuşeşte să respingă īn corner. A fost un simplu foc de paie pentru că Olimpia pune treptat stăpīnire pe joc,  asta  şi datorită unui trident  ofensiv de excepţie format din  Nicoară, Lefter şi Nica. Ultimii doi au fost şi artizanii deschiderii scorului īn minutul 25. Marius Lefter reuşeşte o pasă excelentă pe culoar pentru Nica, iar atacantul adus īn iarnă de la Urziceni īl execută pe portarul Luca, aducīnd bucuria īn tribune. Īn minutul 38 o nouă combinaţie de efect a aceloraşi jucători şi scorul devine 2-0 pentru Olimpia.
Lefter pătrunde pe partea dreptă, centrează īn careu, de unde Nica, deşi talonat de un fundaş băcăuan, reia cu latul şi majorează diferenţa pe tabelă.
Īn a doua repriză rīmnicenii fac pasul īnapoi, dar tot ei au ocaziile mai periculoase la şutul lui Lefter şi ratarea lui Renţea. Moldovenii pun īn pericol poarta lui Sīrbu abia īn minutul 63, cīnd după un corner mingea ajunge la mijlocaşul Dornescu, deposedat īn ultimul moment.
Pīnă la final ei mai reuşesc o singură fază de portă, prin nou intratul Liutec, care pă­trunde pe partea stīngă, dar şutul său centrare este reţinut īn doi timpi de apărătorul buturilor rīmnicene.
Scorul final a fost stabilit de Viorel Ni­coară īn minutul 90, care ia o acţiune pe cont propriu, intră īn careu şi trage plasat pe līngă nefericitul Luca. Din păcate, după ce a marcat jucătorul Olimpiei şi-a dat jos tricoul şi īn consecinţă vede cartonaşul galben. Deoarece era al doilea avertisment, el este eliminat, astfel că nu va putea evolua īn deplasarea de săptămīna viitoare de la Fălticeni, cu Juventus.

Cea mai categorică victorie din acest retur

Īn precedente partide rīmnicenii au obţinut doar două victorii, dintre care una la "masa verde", contra Laminorului Roman.
Antrenorul Olimpiei a declarat următoarele īn legătură cu meciul de sīmbătă : "A fost o partidă bună pentru nivelul Diviziei C şi o victorie meritată a noastră. Am īnceput mai greu, dar treptat băieţii şi-au revenit şi au reuşit un rezultat foarte bun. Dedicăm cu toţii victoria celor doi voleibalişti morţi şi colegului lor aflat īn comă după acel cumplit accident de maşină."

Echipe

Olimpia: Sīrbu - Tudose (C) , Ciobanu, Ivan - Renţea, Bodoc (Borda), Nicoară, Ghiţulescu - Lefter (Profir Mario) - Nica, Măzărache (Borcea) Rezerve: Toader, Soare, Roşu, Stīngu Antrenor Dan Paveliuc FCM Bacău II : Luca - Taban, Vrīnceanu, Carnariu, Ghiuş - Dornescu (Andreiu), Vraciu, Trofin (C), Brăescu - Pitaru (Liutec), Botezatu (Luncanu) Rezerve Coroba, Hrimiuc, Intuneric Antrenor Gheorghe Penoff Arbitri: Centru - Jarcă Vasile, Asistenţi : Ungureanu Mihai, Constantinescu Andrei, toţi din Bucureşti Observator : Vasile Palade din Paşcani.