În locul Farului Constanta, buzoienii au întîlnit lidera diviziei D

Gloria Buzău - Onyx Rîmnicu Sărat 1-0 (1-0)

articol de: Auras Tereaca

La Gloria au debutat patru pusti de 16 ani de mare perspectivă

Gloria ar fi trebuit să joace sîmbătă contra divizionarei A Farul Constanta, însă dobrogenii au contramandat meciul pentru a-si pregăti plecarea într-un turneu în străinătate. Ghinionul Gloriei, norocul rîmnicenilor, care au putut astfel să joace cel mai important meci al lor. Spre cinstea lor nu s-au făcut de rîs, ba chiar au dat o replică lăudabilă Gloriei, demonstrînd că pozitia de lideri autoritari ai diviziei D buzoiene nu-i deloc întîmplătoare.

Cu putină sansă ar fi putut să scoată si un egal, antrenorul V. Bodan optînd pentru o tactică îndrăzneată si modernă cu trei atacanti. De partea cealaltă, Gloria încă îsi caută jucătorii si formula potrivită, fată de partida de miercuri cu Petrolul Ploiesti, scor 0-2, R. Stan fiind trecut din mijlocas în fundas central, prilej pentru A. Popescu de a intra titular. Însă, nici asa jocul Gloriei nu prea a mers, jocul combinativ si calitatea posesiei lăsînd de dorit. Anghel si Bunică au fost prea statici, Popa parcă nu a avut chef, doar Sotrocan si Iovită, în prima repriză, respectiv I. Viorel în a doua, rupînd uneori ritmul prin driblinguri scurte si pătrunderi în cross. S-a marcat doar o dată, sutul lui Popliacă (min. 14) din afara careului fiind deviat în proprie poartă de fundasul Dănăilă. După pauză s-a jucat mai mult la întîmplare, retinîndu-ne atentia debutul juniorilor Bobocel, Răican, G. Ion si Tudor, dar si evolutia a doi jucători aflati în probe, Ciortescu (Dunărea Girgiu) si Pistolea (CSS Alexandria).
Gloria (prima repriză): M. Barbu - C. Petre, Vlaicu, R. Stan - D. Popa, Popliacă, A. Popescu, Iovită - Sotrocan - Anghel, Bunică.
Gloria (repriza a doua): Leu - Chirciu, Hulubei, Ivan - Mărculescu, Ciortescu, Bobocel (junior), Pistolea - I. Viorel, D. Pană, Chitu. Pe parcurs au mai intrat juniorii Răican, G. Ion si Tudor. Antrenori Ion Viorel si Ilie Stan. Onyx Rîmnicu-Sărat: Popa - Tîrălă, Matache, Dănăilă, - Nicolae, Bercan, Jugănaru, Chiorpec - Mocanu, Musat, Lăutaru. După pauză au mai intrat: Bercaru, Buzăianu, Bordea, Moldoveanu si Anton. Antrenor V. Bodan.