Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 5942 > Sport Nr. 5942 de marti, 17 septembrie 2019

0338 / 401.999

Metalul a revenit pe podium

Recoltă de 3 puncte!

Metalul Buzău - Recolta Gheorghe Doja 3-1 (1-0)

Cu 3 meciuri în plus în Cupa României, toate cu prelungiri, unul și cu penalty-uri de departajare, de la începutul sezonului, Metalul a început să dea semne de oboseală. Sau, mai exact, de lipsă de prospețime, neajunsuri cărora antrenorul Vali Stan trebuie să le facă față cu un lot limitat numeric și lovit de accidentări.

În aceste condiții, partida cu ialomițenii de la Recolta Gheorghe Doja, de sâmbătă seară, de pe sintetic, a picat la țanc. Un adversar fără nici un punct, după meciul de la Buzău chiar ultima clasată, dar care, atenție, nu i-a scutit de emoții pe băieții lui Vali Stan! Între ocaziile lui Ionuț Radu și Alin Iacob, din primele 20 de minute, s-a intercalat și una foarte mare a lui Buda, scăpat singur cu Toader, din fericire fără efect pe tabelă. Și a mai fost una, destul de importantă, a lui Anton, o minge pe lângă țintă, care a prevestit golul pe care avea să-l reușească Andrei Grăjdan (38), o simplă formalitate. Apoi, chiar la 8 minute după pauză, meciul era jucat, golgeterul Ionuț Radu trimițînd în plasă o minge respinsă în față de Iamandi la șutul lui Iacob. E adevărat, ialomițenii puteau reintra în joc în minutul 64 când Toma a transformat impecabil o lovitură liberă, dar golul a fost anulat pentru că mingea s-a aflat în mișcare, iar la repetare căpitanul Recoltei a trimis în bară! Jucătorul debutului de sezon la Metalul, Cătălin Bardaș, a mai făcut rost de un penalty, la fel ca în Cupă, cu Focșaniul, iar Patrick Benga n-a avut nicio emoție de la punctul cu var: 3-0 (71). Din păcate, căpitanul de sîmbătă al Metalului a fost eliminat pentru cumul de "galbene" în minutul 84, după ce, puțin mai devreme, Avram marcase golul de onoare al oaspeților. Lucrurile s-ar fi putut complica puțin pe final, dacă Toader n-ar fi scos excelent, de sub transversală, o nouă lovitură liberă bătută perfect de Toma (85). Cu cele 3 puncte de sîmbătă, Metalul a revenit pe podiumul seriei și va juca etapa viitoare, vineri, la Berceni, cu FCSB 2.

METALUL BUZĂU - RECOLTA GH. DOJA 3-1 (1-0)

Metalul: Toader - Șt. Păun, Grăjdan, P. Benga, D. Mihai (46 R. Tănase) - Bardaș, Ispir, S. Sava, Spătaru (76 Vișteanu) - I. Radu (68 Manea), A. Iacob (74 Mihalache). Antrenor: Vali Stan

Recolta: Iamandi - M. Voicu, V. Toma, I. Neagu (75 C. Radu), R. Andrei (66 Aldea) - Buda, Topală, Țuican, Vîlcu (56 V. Popescu) - I. Herea (72 Khalil), Anton. Antrenor: Cătălin Leșeanu

-au marcat: Grăjdan 38; I. Radu 53; P. Benga 71 (pen) - Anton 81

-cartonașe galbene: P. Benga (2) - Țuican

-cartonaș roșu: P. Benga (84)

-arbitru: Ana Maria Terteleac (Berceni)