0338 / 401.999

O nouă victorie uriașă în lupta pentru salvarea de la retrogradare

Coșmar întrerupt!

HC Buzău - CSM Făgăraș 27-24 (13-16)

HC Buzău își sporește de la meci la meci șansele de a se menține în Liga Națională. Miercuri seară, la Sala Sporturilor, în prima etapă a returului play-out-ului, echipa buzoiană și-a mai adăugat alte 3 puncte de aur în clasament și, totodată, a reușit să pună capăt unui adevărat complex pe care l-a dezvoltat în fața adversarei.

CSM Făgăraș se impusese în precedentele 3 întîlniri, cele două din sezonul regulat, plus cea din turul play-out-ului, dar, de data aceasta elevii lui Eliodor Voica n-au mai făcut pasul în spate. E adevărat, după prima repriză, pe care oaspeții au încheiat-o în avantaj (16-13), părea că această serie neagră va continua și acum. După pauză, HCBZ a recuperat diferența, s-a instalat apoi la conducere, iar finalul a răsplătit-o cu o victorie imensă: 27-24! Handbaliștii buzoieni au urcat, după această victorie, pe locul 3, tot de baraj, și vor evolua din nou la Sala Sporturilor și sîmbătă, de la ora 17.00, împotriva Universității Cluj.

HC Buzău: Bogdan Manole, Daniel Bobeică - Shaho Nosrati (8), Mihai Asoltanei (6), Andrei Grasu (6), Florin Chircă (3), Liviu Mironescu (2), Ibrahima Diaw (2), Răzvan Mircescu, Răzvan Istrate, Bogdan Tudorache, Cătălin Scarlat, Robert Burlacu, Mihai Bușecan, Denis Olteanu, Marius Anton. Antrenor: Eliodor Voica