0338 / 401.999

HC Buzău, la a doua victorie consecutivă în Liga Națională

Suflu proaspăt

CSU Suceava - HC Buzău 23-24 (13-12)

HC Buzău a părăsit penultima poziție în clasamentul Ligii Naționale de handbal masculin, după victoria obținută joia trecută, la Suceava, pe terenul uneia dintre contracandidatele la evitarea retrogradării!

Handbaliștii buzoieni au învins cu scorul de 24-23, după un meci dramatic, în care nici una dintre echipe n-a lăsat senzația că se poate desprinde decisiv. Cele două echipe s-au aflat, pe rînd, la conducere, însă declicul s-a produs în ultimele minute ale partide. La scorul de 21-20 pentru suceveni, cu 7 minute înainte de final, buzoienii au marcat de 4 ori consecutiv, securizînd cea de-a doua victorie la rînd din campionat, după cea de la Sala Sporturilor, împotriva Politehnicii Timișoara.

Mihai Asoltanei, cu 7 reușite, a fost din nou principalul marcator al echipei buzoiene, care a acumulat 12 puncte și a urcat pe locul 12, la egalitate de puncte cu CSM Bacău, formația de pe poziția a 11-a.

CSU Suceava: Erhan (1), Andrei, Duman - G. Burlacu (6), Ionescu (3), Tîrzioru (3), Costea (3), Ciubotariu (2), Lakovic (2), Golubovic (1), Adomnicăi (1), Oancea (1), Dragnea, Petrea, Șoldănescu, Baican. Antrenor: Adrian Chiruț.

HC Buzău: Manole, Bobeică - Asoltanei (7), Grasu (5), Stroe (4), Scarlat (3), Diaw (2), R. Burlacu (2), Mironescu (1), Cl. Șimicu, Mircescu, Sîrbu, Chircă, Bușecan, Olteanu, M. Anton. Antrenor: Eliodor Voica.

Mîine, de la 18.00, cu Făgăraș, de care pe care!

Duel super-important pentru HC Buzău și în următoarea etapă a Ligii Naționale. Mîine seară, de la ora 18.00, elevii lui Eliodor Voica o vor întîlni la Sala Sporturilor pe CSM Făgăraș, un alt meci cu importanță majoră pentru configurația clasamentului din play-out. Prețul unui bilet de intrare este de 10 lei, copii și elevii au accesul gratuit.