0338 / 401.999

În cea mai grea deplasare din campionat,

Înfrîngere după 4 etape

SC Oțelul Galați - Metalul Buzău 3-1 (3-1)

SC Oțelul a oprit seria de 4 meciuri la rînd fără înfrîngere a Metalului. Fostul lider al seriei, detronat momentan din fruntea clasamentului mai intîi la golaveraj, apoi după ce FRF a oficializat retragerea Romanului din campionat, i-a învins pe buzoieni cu scorul de 3-1, toate cele 4 goluri fiind marcate în prima repriză, una, evident, și extrem de spectaculoasă.

Gălățenii au deschis rapid scorul, încă din minutul 9, prin atacantul Andrei Antohi, jucător care avea să reușească hat-trick-ul pînă la pauză, cu alte două reușite în minutele 22 și 45+1. Golul oaspeților a purtat semnătura lui Valentin Lungoci, cu un minut înainte de finalul primei reprize, gol­geterul Metalului înscriind cu această ocazie ultimele 4 goluri ale echipei buzoiene. Și după pauză s-a menținut același ritm alert, cu ocazii de ambele părți, dar tabela nu s-a mai modificat pînă la final.

SC Oțelul: Iliescu - Vasile, Ghiocel, Gîță, Sălăgeanu - Stoian, Moglan, Crihană, Zaharia - Iorga - Antohi. Au mai evoluat: Cîrjan, David, Codreanu și Munteanu. Antrenor: Alin Pînzaru

Metalul: Toader - Mișilăricu, M. Popescu. P. Benga (46 Spătaru), Grăjdan - D. Ion (63 Mihăescu), D. Stan, Ispir, Răileanu (46 A. Iacob), Bardaș (83 S. Sava) - Lungoci. Antrenor: Vali Stan  ­

SCM Buzău, scor pe seama Șomuzului, Rm. Sărat, K.O.!

Una dintre cele mai slabe echipe din serie, nou promovata Șomuz Fălticeni, a fost adversara perfectă pentru SCM Buzău de a-și mări golaverajul și a-și depăși rivala din Galați în fruntea clasamentului. Scor final 7-0 - goluri Asăvoaie (5), I. Roman (15, 22), Mihalache (32), Dr. Ceaușel (35), C. Pușcă (56), Fl. Cazan (72).

Într-un alt meci al etapei a 12-a, o nouă înfrîngere pentru CSM Rm. Sărat, 0-3 pe teren propriu în fața lui Sporting Liești (goluri Țicămucă 29, Cl. Maftei 64 și Bahnașu 74).   CSM Roman, exclusă oficial din campionat  Modificări în ierarhia seriei I a Ligii a 3-a, unde Fede­rația a oficializat excluderea din campionat a lui CSM Roman. Toate rezultatele au fost anulate, iar de acum înainte toate echipele care urmau să joace cu formația din Roman vor sta.

Noul lider al seriei este acum SCM Buzău, care are cu 3 puncte mai mult decît SC Oțelul, însă buzoienii au un meci în plus și vor sta în ultima etapă a turului.