Supliment saptamanal de fotbal, numarul 34

0338 / 401.999

Cruntă dezamăgire!

CSM Făgăraș - HC Buzău 27-20 (12-10)

HC Buzău avea mari așteptări de la partida cu CSM Făgăraș, disputată miercuri seară, în etapa a 5-a, intermediară, a Ligii Naționale de handbal masculin.

Echipa buzoiană venea după o evoluție consistentă și o primă victorie în LN obținută la Sala Sporturilor în fața Sucevei, iar la Făgăraș era un loc propice pentru o a doua victorie. Gazdele n-aveau însă nici un punct înaintea confruntării cu HCBZ și au simțit că pot sparge gheața în fața băieților lui Eliodor Voica. Au început mai bine și conduceau cu 4-2 în minutul 10. A urmat apoi o revenire puternică a buzoienilor, care au marcat de 4 ori la rînd și au trecut în avantaj, 6-4 în minutul 18. Și cam așa s-a derulat jocul, cu oaspeții în avantaj, pînă cu 5 minute înainte de finalul primei reprize, Făgărașul a egalat mai întîi la 9 și s-a desprins apoi la 12-10, scor afișat de tabelă după primele 30 de minute.

Gazdele au început în atac și partea secundă și s-au desprins rapid la 14-10. Experimentații Asoltanei și Mironescu au apropiat Buzăul la un singur gol, 13-14, dar jocul s-a rupt din nou în favoarea CSM-ului, care s-a dus la 19-14 în minutul 44. Asoltanei și-a arătat clasa cu 4 reușite într-o serie de 5 goluri consecutive, iar scorul a devenit egal, 19-19, cu 8 minute înainte de final. Ceea ce avea să urmeze ține de domeniul fantasticului! Un final horror pentru buzoieni, căzuți complet și pulverizați de adversari, care au înscris de 8 ori, în timp ce Grasu a fost singurul care a mai găsit drumul spre gol de la HCBZ! Rezultat final: 27-20!

HC Buzău: Asoltanei (11), Grasu (4), Anton (2), Bușecan (1), Mironescu (1), Cl. Șimicu (1)