Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 5743 > Sport Nr. 5743 de marti, 11 septembrie 2018

0338 / 401.999

Primele 3 puncte în Liga Națională

Victorie din a doua încercare!

CSM Roman - SCM Buzău 18-19 (6-9)

Romanul a devenit un loc de ținut minte pentru handbalistele de la SCM Buzău. Aici, duminică dimineață, echipa buzoiană a obținut prima victorie din Liga Națională, reușind să depășească, la limită, o echipă gazdă aflată, poate, într-una din cele mai slabe variante ale ei. Eșecul categoric, din urmă cu o săptămînă, de la Sala Sporturilor, din meciul de deschidere al sezonului, n-a lăsat, iată, prea multe urme în echipa buzoiană.

Cu centrul Dziana Ilyna la prima apariție pentru SCM, fetele lui Dumitru Muși au început perfect partida și pe fondul jocului haotic al gazdelor, care n-au legat nimic în primele minute, astfel că buzoiencelor le-a fost ușor să se desprindă la 7-3 în minutul 20, cu Ilyna și surorile Predoi, Mădălina și Diana, în prim plan. Pînă la pauză, Romanul a mai recuperat un gol: 6-9 după primele 30 de minute. Scenariul din debutul partidei s-a repetat și la reluare, Gedroit, Ilie, Ilyna luînd la țintă poarta adversă, e adevărat, și cu un spate asigurat de Alina Iordache, excelentă între buturile buzoiene. Neputința gazdelor s-a văzut cel mai clar în momentul în care, în triplă superioritate numerică, n-au reușit să marcheze, dar au luat gol, în schimb, pe contraatac! Și totuși, de unde părea că va fi o victorie lejeră a SCM-ului, situația s-a complicat pe final, cînd Romanul chiar a preluat conducerea, 18-17, în minutul 57! Alina Ilie a egalat, iar aruncarea Cristianei Ciuplea, din ultimul minut, a adus SCM-ului primele 3 puncte în Liga Națională! SCM Buzău revine duminică, la Sala Sporturilor, unde o va întîlni pe Măgura Cisnădie.

SCM Buzău: Alina Iordache, Mădălina Pușcaș - Alina Ilie (5), Dziyana Ilyna (5), Mădălina Predoi (2), Diana Predoi (2), Marija Gedroit (2), Ionela Goran (1), Cristina Nan (1), Cristiana Ciuplea (1), Andreea Mărginean, Marinela Gherman, Alexandra Banciu, Cristina Strahan, Roxana Tabarcea. Antrenor: Dumitru Muși