Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 5743 > Sport Nr. 5743 de marti, 11 septembrie 2018

0338 / 401.999

Două penalty-uri refuzate, unul acordat împotrivă și Ionuț Radu, eliminat

Nordul Moldovei, Vestul Sălbatic

Bucovina Rădăuți - Metalul Buzău 2-1 (1-0)

Metalului nu-i priește mutarea în Seria I. A început, e adevărat, cu o victorie la Piatra Neamț, dar apoi a apărut scurtcircuitul din derby-ul cu SCM, iar sîmbătă a urmat un vis urît, trăit la Rădăuți. Pe surse, buzoienii cam aflaseră la ce să se aștepte în această cea mai lungă deplasare din campionat. Și tocmai într-un meci cu un specific aparte, antrenorul Vali Stan a fost nevoit să se descurce din nou fără 3 dintre titularii indiscutabili din sezonul trecut, P. Benga, Duțu și Grăjdan, cu toții în recuperare după afecțiuni mai vechi. Gazdele, conduse de pe bancă de Dorin Goian și Daniel Bălan, ultimul și în teren, au început în atac, dar fără a pune în prea mare pericol poarta lui Toader, în timp ce dincolo, reluarea cu capul a lui Lungoci, din centrarea lui Mihăescu, a ocolit de puțin ținta.

Echilibrul care părea că va domni pînă la pauză a fost stricat, brusc, în minutul 26, cînd un duel în careu între Ștefan Păun și Ionesi, mai mult un fault în atac, a fost sancționat de arbitrul din Piatra Neamț, Bogdan Florea, cu penalty! A transformat Cerlincă, jucător cu experiența primelor două ligi, cu un scurt periplu inclusiv la Rapid: 1-0, scor cu care s-a intrat și la pauză. La reluare, mutare inspirată a lui Vali Stan, cu experimentatul Ispir luîndu-i locul lui Răileanu. Jocul Metalului capătă mai mult consistență, la fel și acțiunile de atac, Puianu intervenind la un nou "cap" al lui Lungoci (50). Centralul nem­țean și-a intrat din nou în rol, refuzînd buzoienilor un penalty clar la un henț în careu, fază în urma căreia, pentru proteste vehemente, l-a și eliminat pe Ionuț Radu (56). Din fericire, Metalul n-a acuzat acest dublu-șoc și în minutul 60 a reușit să egaleze prin Cătălin Bardaș.

În inferioritate numerică, trupa lui Vali Stan a rezistat destul de bine atacurilor rădăuțene, care n-au avut însă o foarte mare precizie. Din păcate, reduta buzoiană a cedat în minutul 80 și doar după un șut din afara careului al lui Coroamă, la care Toader n-a mai avut ce face. Arbitrajul nu-și spusese însă ultimul cuvînt. La o lovitură liberă executată de Ispir, Popescu este împins în careu, dar faza a trecut fără ca centralul nemțean să intervină în vreun fel. "Să protestăm, cui? Să facem memoriu, cu ce folos? Așa merg lucrurile în această serie, va trebui să ne obișnuim!", au comentat cei de la Metalul după meciul de la Rădăuți.

BUCOVINA RĂDĂUȚI - METALUL BUZĂU 2-1 (1-0)

Bucovina: Puianu - Alecsandru, Vișinar, Vitu, D. Bălan - Stănescu, Dănilă - Cerlincă, Bosînceanu, Coroamă - Ionesi. Au mai intrat: Ungureanu, Stoian, Ciobanu și Buziuc. Antrenori: Dorin Goian și Daniel Bălan

Metalul: Toader - Badea, Popescu, Șt. Păun (87 Nedelcu), D. Mihai - Bardaș, D. Stan, Răileanu (46 Ispir), Mihăescu (81 Iacob) - Lungoci, I. Radu. Antrenor: Vali Stan
- au marcat: Cerlincă (pen) 26; Coroamă 80 - Bardaș 63
- cartonaș roșu: I. Radu 56
- arbitru: Bogdan Florea (Piatra Neamț)