0338 / 401.999

Metalul, eliminată din Cupa României

Alarmă înainte de derby!

CSM Focșani - Metalul Buzău 5-2 (2-1)

Între două partide de campionat extrem de dificile, sîmbăta trecută, la Piatra Neamț, cu CSM Ceahlăul și sîmbăta aceasta, pe sintetic, cu SCM Buzău, Metalul a "evadat" în Cupa României, unde a întîlnit marți seară, în turul 3 al competiției, pe Stadionul "Milcovul", pe CSM Focșani.

Două echipe cunoștințe de dată recentă, ce s-au întîlnit, la începutul lunii, și într-un meci amical, tot la Focșani, cîștigat de buzoieni cu 3-1. În perspectiva derby-ului local de sîmbătă, cu SCM, Vali Stan a început meciul de la Focșani cu doar trei dintre titularii de la Piatra Neamț - Manea, D. Stan și Lungoci, în primul "11" făcîndu-și loc și ultimul transfer, mijlocașul Sorin Ispir.

Jocul a început perfect pentru echipa buzoiană, care a deschis scorul încă din minutul 2, după ce Gabi Mihăescu a transformat impecabil o lovitură liberă din colțul careului. Gazdele au replicat imediat, iar Salaoru (3) a restabilit egalitatea. Pînă la pauză, focșănenii au mai înscris o dată, prin Predoiu (39). Alți doi dintre titularii de la Piatra Neamț, Șt. Păun și D. Mihai au intrat după pauză, mutări care n-au ajutat defensiva buzoiană, care a cedat în două faze succesive, în fața lui Pădineanu (61) și Manu (64). Mai mult, oaspeții au încasat și golul 5, Duca (72). Reușita lui Alin Iacob, din minutul 80, n-a mai contat. CSM Focșani merge în turul 4 al Cupei României, iar Metalul a fost pusă în gardă înaintea derby-ului de sîmbătă. Cînd, evident, altele vor fi datele problemei.

CSM Focșani: Dogaru - Săpunaru, Beșa, Parlac (66 Negoescu), Mihai - Manu (66 R. Popa), Lupu, Salaoru, Pădineanu (66 Duca) - Pasăre, Predoiu. Antrenor: Vasile Burgă

Metalul: R. Popescu - Badea, Benga, Nedelcu (46 Șt. Păun), Spătaru (46 D. Mihai) - Manea, D. Stan, Ispir, Mihăescu - I. Radu, Lungoci (75 A. Iacob). Antrenor: Vali Stan

Sorin Ispir, ultimul transfer

Experimentatul mijlocaș central Sorin Ispir (30 de ani) este ultimul transfer reușit de Metalul. Acesta a evoluat ultima dată, în sezonul de primăvară, la Metaloglobus București. Între 2008 și 2011, Ispir a evoluat la Victoria Brănești, inclusiv în Liga I, unde l-a avut ca antrenor pe buzoianul Ilie Stan. CV-ul noului jucător al Metalului mai cuprinde echipe precum Dacia Mioveni (2012), Concordia Chiajna (2012-2014), Academica Argeș (2014-2015), FC Voluntari (2015-2017) și CS Afumați (2017).