Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 5726 > Sport Nr. 5726 de marti, 7 august 2018

Supliment saptamanal de fotbal, numarul 34

0338 / 401.999

Voința Lanuri - CSM Rm. Sărat 1-8, în faza I a Cupei României

CSM Rm. Sărat a stabilit scorul fazei I a Cupei României, ediția 2018-2019. Echipa rîmniceană, locul 9 în sezonul trecut al Ligii a 3-a, a învins-o cu 8-1 (3-1) pe Voința Lanuri, cîștigătoarea Cupei României, faza județeană și s-a calicat în turul al doilea al competiției.

Rîmnicenii au intrat la pauză cu un avantaj liniștitor, 3-1, stabilit în urma reușitelor lui Adrian Vintilă (minutele 16 și 28) și Bogdan Bălan (minutul 33), pentru gazde punctînd Ionuț Lazăr, în minutul 43. Oaspeții s-au dezlănțuit însă după pauză, cînd au mai înscris de alte 5 ori: Bogdan Bălan (minutul 47), Iulian Burghelea (minutul 51), Eduard Chivu (minutele 55 și 83) și Cristian Mihalache (minutul 73). Faza a II-a a Cupei României este programată miercuri, 15 august, de la ora 17.30, iar adversara CSM-ului ar putea chiar Metalul Buzău, care intră în competiție odată cu această etapă.