0338 / 401.999

Aventura a luat sfîrșit în mod onorabil

Fortius, eliminată din Cupa României

Fortius Buzău - Informatica Timișoara 0-2 (0-1)

Fortius n-a reușit să producă surpriza competiției și a ratat calificarea în Final Four-ul Cupei României la futsal.

Duminică seară, în Sala LPS, formația buzoiană a reușit să țină minute bune în șah lidera Ligii I și deținătoarea trofeului și a Supercupei, Informatica Timișoara, însă echipa pregătită de selecționerul-jucător al echipei naționale, Robert Lupu, a reușit să puncteze cîte o dată pe repriză - Lupu (min. 15), Simic (min. 26) scor final 0-2, suficient pentru a face pasul în faza finală a competiției, unde s-au mai calificat pînă acum Imperial Wet Miercurea Ciuc și Politehnica Iași.

Ultima calificată se va decide mîine, după partida Clujana Cluj Napoca - Autobergamo Deva. Anterior meciului cu Timișoara, Fortius reușise să treacă de rivala locală, Luceafărul (9-7) și de prim divizionara Muncitorul Reșița (6-3). Elevilor lui Romeo Stan le rămîne acum să se concentreze doar asupra campionatului, acolo unde vor întîlni, duminică, la Sala Sporturilor, pe West Deva.

Luceafărul a dat lovitura în campionat: victorie acasă la lider!

Victorie mare pentru Luceafărul în campionat! Duminică după-amiază, într-un meci din etapa a 15-a a campionatului Ligii a 2-a, echipa buzoiană a reușit să învingă lidera Clujana Cluj Napoca chiar pe terenul acesteia, o victorie cu 10-8, care menține Lu­ceafărul pe poziția secundă, acum la numai 5 puncte față de clujeni. Cele 10 goluri au fost marcate de Gabriel Bobe (3), Georgian Marcu (3), Gabriel Sîrbescu (2), Ionuț Vișan și portarul Andrei Goicea. Duminică, în următoarea etapă, la Sala Sporturilor, Luceafărul pri­mește vizita Bukovinei Vicov.