0338 / 401.999

Handbalistele SCM-ului, puse în dificultate mai mult ca de obicei

Un test binevenit!

SCM Buzău - Știința București 29-22 (12-8)

Știința București a fost exact adversara de care avea nevoie SCM Buzău pentru a-și testa forțele, cu adevărat, în acest moment al campionatului și cu obiectivul deja îndeplinit. Solidă, agresivă, cu multe jucătoare bune, cu experiență, formația bucureșteană este sau a fost cu mult peste cele din Bacău, Călărași ori Plopeni, echipe care abia înscriau 4-5 goluri într-o repriză atunci cînd au întîlnit trupa lui Romeo Ilie.

Într-adevăr, disputa de sîmbătă după-amiază, de la Sala Sporturilor a oferit celor peste 1.000 de suporteri - handbalul feminin este singurul sport din Buzău care poate atrage atîta lume la un meci! - o dispută interesantă, pasionantă, cu multă tensiune. Iar Știința chiar a venit să joace! Conduse în teren de fostul inter al Rapidului, Mihaela Popa, bucureștencele au pus reale probleme gazdelor în primele 20 de minute, în care s-au aflat mai mereu la conducere.

A trebuit să vină momentul în care Anca Ionescu și Alina Horjea să ia meciul pe cont propriu, iar reușitele celor două super-jucătoare au făcut ca lucrurile să se așeze pe făgașul normal, cu o diferență destul de lejeră la pauză, 12-8. Anca și Alina au început furtunos și partea secundă, iar scorul a început să ia proporții, 18-10 în minutul 40!

Moment de cumpănă: triplă eliminare!

Un clinci pe semicerc între Nicoleta Vlad și una dintre adversare, judecat aiurea de cele două arbitre, Lungu și Paraschiv, a făcut ca echipa buzoiană să rămînă, pentru cîteva zeci de secunde, cu doar 3 jucătoare de cîmp pe teren, Horjea, Mărginean și Goran, Ciuplea și, mai apoi, Vlad și Ionescu fiind eliminate! Buzoiencele au gestionat însă perfect momentul, chiar au reușit să și înscrie o dată prin Alina, după care, reluată în efectiv complet de SCM, partida a curs într-o singură direcție. Pe final, ca spectacolul să fie total, pe lista marcatoarelor și-a trecut numele și Laura Bujoiu, cu o reușită "din poartă în poartă"! Scor final: 29-22, cea de-a 18 victorie la rînd pentru fetele lui Romeo Ilie!

SCM Buzău: Laura Bujoiu (1), Denisa Matei, Alina Lupu - Anca Io­nescu (11), Alina Horjea (9), Alina Dragu, Nicoleta Vlad (3), Ionela Goran (3), Roxana Tabarcea, Cristina Strahan (1), Cristiana Ciuplea (1), Andreea Mărginean, Gabriela Drugău, Mădălina Mureș, Gabriela Vrabie. Antrenor: Romeo Ilie

Pauză două săptămîni și apoi în Cupă cu Galațiul

După meciul de sîmbătă, cu Știința, Romeo Ilie le-a oferit o foarte scurtă vacanță elevelor sale, care vor reveni la antrenamente miercuri. Și asta întrucît etapa viitoare echipa buzoiană are pauză în campionat, următorul meci fiind pe 17 februarie, la Sala Sporturilor, cu Danubius Galați, în optimile de finală ale Cupei României. În campionat, SCM Buzău va evolua din nou abia pe 24 februarie, în deplasare, cu Steaua București.

Romeo Ilie: "Chiar ne-am apropiat decisiv de promovare!"

Dacă mai exista vreo urmă de îndoială, victoria de sîmbătă a pus capăt oricăror discuții despre promovarea în Liga Națională, echipa buzoiană mai avînd de așteptat doar confirmarea matematică.

"Chiar ne-am apropiat decisiv de promovare cu această victorie. Avem multe puncte avans față de rivalele noastre, asupra cărora avem și avantajul rezultatelor directe. O să începem să ne pregătim pentru Liga Națională, avem nevoie de jucătoare și avantajul nostru este că putem să demarăm discuții, că știm sigur acum pe ce poziție ne aflăm", a spus antrenorul Romeo Ilie. Altfel, Ilie a considerat binevenit meciul cu Știința, care le-a oferit elevelor sale o adversară de calitate: "A fost bine că a venit acest joc, cu o echipă mai aproapiată valoric, cu jucătoare bune, cu experiență, care să ne pună probleme. Parcă prea credeam că totul vine de la sine!"