Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 5593 > Sport Nr. 5593 de miercuri, 13 decembrie 2017  
 

Supliment saptamanal de fotbal, numarul 34





Vremea in


Cotidian 8 pagini,
se distribuie GRATUIT
numai împreuna cu
Sansa Buzoiana.
Suna NON-STOP la
0338 / 401.999


www.tipogruppress.ro




Sport

La două competiții de copii și juniori,


Atleții buzoieni, performeri la Cupa de Iarnă și Cupa Pro Atletic

Sportivi de la CSS, CSM, LPS și SCM

articol de: Mihai BALTAG
Atleții buzoieni, performeri la Cupa de Iarnă și Cupa Pro Atletic
 

Sîmbăta trecută, în Complexul Național „Lia Manoliu” din București s-au desfășurat două competiții de atletism, Cupa Pro Atletic Copii 1, 2 și 3 și Cupa de iarnă Juniori 1, 2 și 3, la care au luat parte și mai mulți sportivi buzoieni. Dintre aceștia, la Cupa Pro Atletic s-a evidențiat Mario Gabriel Tudorache, antrenat de Păun Petrică, de la Clubul Sportiv Școlar, care, la aruncarea greutății copii categoria a III-a, a ieșit pe locul 2, cu performanța de 11.40 m, la 18 centimetri de primul clasat.  

La Cupa de iarnă, sportivii legitimați la Clubul Sportiv Școlar, antrenor Păun Petrică, au confirmat forma fizică bună demonstrată și în acest sezon, opținînd următoarle rezultate:

Mihai Alexadru Ilii, Campionul Național la Probe combinate și vicecampion național la săritura în înălțime atît în sală, cît și în aer liber în 2017, a ieșit pe locul 1 la săritura în înălțime

Cătălin Andrei Albu, clasat pe locul 3 la Campionatul Național de aruncări în proba sa preferată, aceea de disc, din primăvara acestui an, s-a clasat pe locul 2 la aruncarea greutății, cu o performanță de 14.66 m, ce-l  promovează pentru un loc în primii 3 pe țară la Campionatul Național de sală de anul viitor, dat fiid faptul că sportivul va fi junior categoria a III-a ultimul an

Alin Ionuț Popescu, clasat pe locul 4 la Campionatul Național în proba de aruncare a greutății din vara acestui an, s-a clasat pe locul 2, cu performanța de 14.59 m. 

Alte rezultate

Tot la comcursul Cupa de Iarnă au mai obținut medalii: 
Robert Cristian (CSM Buzău), antrenor Alexandru Medvediuc - locul 1 la 60 m juniori 3, locul 2 la 200 m juniori 3 și locul 3 la săritura în lungime juniori 3 
Georgian Dinu (SCM Buzău), antrenor Cristiana Frumuz-Ghiță - locul 1 la 800 m juniori 3 
Marius Bira (LPS Buzău), antrenor Gheorghe Hîrjoi - locul 1 la aruncarea greutății juniori 1
Cătălin Apostol (CSM Buzău), antrenor Gheorghe Hîrjoi - locul 1 aruncarea greutății juniori 2 
Ionuț Răducan (SCM Buzău), antrenor Vasile Popa - locul 1 la 1.500 m juniori 1 
Lucian Ștefu (SCM Buzău), antrenor Riki Cucu - locul 1 la 1.500 m juniori 2 și locul 2 la 300 m juniori 2 
Robert Cosma (SCM Buzău) - locul 3 la 800 m juniori 2

 

COMENTARII

Pentru acest articol nu s-a adaugat nici un comentariu inca.
Adauga un comentariu la acest articol

Ultimele articole adaugate in aceasta categorie:
Avântul Zărnești și CSM Rm. Sărat, în turul I al Cupei României

Click aici pentru toate articolele din categoria Sport

 
Presedinte:
Ion CRISTOIU
Director general:
Vlad PUFU