0338 / 401.999

Victorie cu punct bonus ofensiv pentru echipa de rugby

Debut fără emoții

SCM Buzău - RCM Galați 29-19 (22-7)

Ultima intrată în competiție sub noua denumire, echipa de rugby a SCM Buzău  n-a avut nici o emoție la primul meci din noul campionat al Diviziei Naționale de Seniori. Primul adversar al rugbiștilor buzoieni afost RCM Galați, într-o partidă programată sîmbătă, pe stadionul din Parcul Tineretului.

Cu multe nume noi la debut, cu experiență îndelungată în primul eșalon, dintre care se distinge, clar, Mădălin Baraulea, SCM Buzău nu le-a lăsat gălățenilor nici o șansă. Chiar în primul minut, cu o pătrundere în forță, Baraulea a culcat balonul în terenul de țintă advers, iar Nițu a transformat: 7-0.

În minutul 15, au reușit și oaspeții un eseu, transformat, iar egalitatea a fost restabilită. Pentru numai cîteva minute doar, Nițu transformînd o lovitură de pedeapsă: 10-7. Două eseuri, unul după altul, în finalul primei reprize, unul de penalitate, transformat de Nițu și altul reușit de Cîrlescu, netransformat, făcînd ca tabela să arate, la pauză, 22-7 pentru echipa buzoiană. Excelentul Baraulea a reușit un nou eseu, în debutul părții a 2-a, transformat de Nițu: 29-7.

Treptat, antrenorul Costică Merșoiu i-a trimis în teren pe toți jucătorii de rezervă, calitatea jocului a început să scadă, iar gălățenii au mai redus din diferență prin două eseuri, unul transformat. S-a terminat 29-19, început perfect de campionat, debut ce urmează a fi confirmat etapa următoare, la Arad, într-o deplasare aparent ușoară, împotriva unui echipei, CSUAV, care, tot sîmbătă, a fost spulberată la Năvodari, 7-79!