0338 / 401.999

Campioana Buzăului este ca și promovată în Liga a 3-a

Metal de calitate superioară!

CS Amara - Metalul Buzău 0-4 (0-2)

Nimeni și nimic n-a putut opri campioana Buzăului în drumul spre Liga a 3-a! Pe o vreme imposibilă, cu ploaie și vînt în rafale, Metalul a susținut, sîmbătă seară, la Amara, manșa tur a barajului pentru promovarea în Liga a 3-a.

"E adevărat, am cîștigat titlul, dar nu ne-am îndeplinit obiectivul. Mai avem de jucat două meciuri, cele mai importante ale sezonului", spunea înaintea dublei manșe cu campioana Ialomiței, CS Amara, antrenorul buzoienilor, Vali Stan. Conștientă că, teoretic, la Amara o aștepta o confruntare cu un adversar de un alt nivel față de Diadema Gherăseni ori Șoimii Siriu, Metalul a intrat pe teren decisă să arate din primul moment cine este șeful. Calitatea unor jucători precum Benga, "Duțu", Mădălin Pușcă ori Lungoci s-a văzut din start, din felul în care ei, dar și ceilalți băieți ai lui Vali Stan pasau, construiau și împingeau jocul spre poarta gazdelor. Totuși, prima ocazie este trecută în dreptul Amarei, cînd șutul lui Cîltea este scos salvator de fundașul Șt. Păun (25). O simplă oportunitate și atît, pentru că, apoi, nimic din ceea ce s-a întîmplat pe teren n-a arătat că Metalul ar putea avea probleme. Cel mult de integritate fizică poate, ialomițenii confundînd barajul pentru Liga a 3-a cu disputele lor interne cu Secunda Adîncata ori Fulgerul Fierbinți, unde intrări de genul celor asupra lui Andrei și Lungoci erau, poate, trecute cu vederea de arbitru. Nu a făcut-o însă centralul Amorăriței, din Cîmpina, care a mai potolit jocul la rupere al gazdelor cu cîteva cartonașe galbene. Deschiderea scorului devenise o chestiune de timp și, după două ocazii ratate de D. Ion "Duțu" - lovitură liberă de la 30 metri, scoasă de Geantă (33) și Lungoci - șut în portar de la cîțiva metri (34), Alin Iacob, de undeva din stînga, a găsit breșa: 0-1 (35)! A început să plouă și mai tare, dar furtună a fost pînă la urmă pe teren, unde, după 3 minute, Lungoci a dublat avantajul Metalului: 0-2! Prima repriză nu se încheie înainte ca Fătu, căpitanul Amarei, să primească de la arbitru ceea ce a urmărit de cînd a începutul jocul: binemeritatul cartonaș roșu, după ce l-a lovit violent pe Lungoci (44).

Încă două și după pauză!

Cu avantajul a două goluri și cu cel al omului în plus, Metalul a început ceva mai relaxată partea a doua, fără însă a le da gazdelor nici măcar iluzia că pot reveni în joc. Amara s-a stins cu fiecare minut ce trecea, a dispărut chiar și agresivitatea din jocul ei, iar finalul a găsit o echipă buzoiană pregătită să înscrie parcă la fiecare incursiune în careul advers. Lungoci a punctat pentru 3-0 cu un șut fără speranțe pentru Geantă (70), iar Dan Păun a tras concluziile cu 5 minute înainte de final: 0-4! Manșa retur are loc sîmbătă, de la ora 17.30, pe sinteticul din Crîng, cînd Metalul își invită fanii și nu numai să sărbătorească împreună promovarea în Liga a 3-a. Din toamnă, fotbalul revine la noi în oraș!

Metalul: C. Toader - Șt. Păun, Benga (83 T. Toader), Grăjdan, Spătaru - C. Andrei, D. Ion, M. Pușcă, M. Manea (90 Cl. Pîslaru) - A. Iacob (75 D. Păun), Lungoci. Antrenor: Vali Stan