Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 5446 > Sport Nr. 5446 de marti, 9 mai 2017

Supliment saptamanal de fotbal, numarul 33

0338 / 401.999

Fetele lui Romeo Ilie au cîștigat ultimul meci din campionat în fața propriilor suporteri

Adio cu zîmbetul pe buze

H.M. Buzău - Activ Plopeni 36-27 (19-12)

Ultima reprezentație a fetelor de la Handbal Municipal în fața propriilor suporteri în acest campionat. Duminică după-amiază, la Sala Sporturilor, handbalistele buzoience au întîlnit pe Activ Plopeni, în penultima etapă a sezonului, o partidă fără nici o miză, dar pe care gazdele au tratat-o la modul cel mai serios, iar asta s-a văzut și din felul în care antrenorul Romeo Ilie a abordat jocul, cu 7-le de bază.

În același timp, prahovencele au arătat, în special în primul sfert de oră, că n-au venit în excursie la Buzău și au ținut aproape de gazde, 8-8, în minutul 13, fiind ultima dată în meci în care Activul a fost atît de aproape de buzoience. Trei reușite la rînd ale Ancăi Ionescu și încă una a Roxanei Tabarcei au adus o primă desprindere importantă (12-8, min. 18), Plopeniul s-a apropiat la 10-12, iar pînă la pauză H.M.-ul a mai punctat de alte 7 ori, față de numai două reușite ale adversarelor, 19-12 după primele 30 de minute. Fetele lui Romeo Ilie n-au slăbit ritmul nici după pauză, Roxana prinzînd una din zilele ei cele mai bune și punctînd din aproape orice poziție.

De efect au fost și cîteva aruncări ale Elenei Casian și în general cam toată lumea a arătat poftă de joc și de goluri. La final, 36-27, o victorie cu care buzoiencele și-au luat la revedere de la proprii suporteri în actuala ediție de campionat. Echipa buzoiană mai are de jucat o singură partidă, duminică, în deplasare, cu Ștința Bacău. După aceea, pregătirile vor intra în linie dreaptă pentru participarea la turneul de baraj pentru Liga Națională, programat la Sf. Gheorghe, între 24 și 27 mai.  H.M. Buzău: Cristina Oancea, Denisa Matei, Alina Lupu - Anca Ionescu (10), Roxana Tabarcea (9), Cristina Clisu (6), Elena Casian (6), Gabriela Drugău (2), Cristiana Ciuplea (2), Gabriela Moldoveanu (1). Antrenor: Romeo Ilie.

Deocamdată nu sînt bani de baraj!

La momentul acesta, la Handbal Municipal nu există certitudinea prezenței la turneul de baraj de la Sf. Gheorghe, din considerente financiare. Sînt însă semnale că și de această dată echipa buzoiană va găsi sprijinul necesar în mediul privat și-și va putea valorifica un drept pe care fetele l-au cîștigat pe teren. "Deocamdată n-avem certitudinea că plecăm la baraj. Ne-ar trebui cam 150 de milioane, bani pe care nu îi avem. Vom avea o întrevedere cu sponsorii noștri, trebuie să găsim soluții. Ar fi păcat să nu ajungem să ne jucăm șansa", a spus antrenorul Romeo Ilie.