0338 / 401.999

Olimpia s-a întors de la Rîșnov cu buzunarele goale

Pas fals în Cetate!

Cetate Rîșnov - Olimpia Rm. Sărat 2-1 (1-0)

Dezamăgire mare în tabăra Olimpiei după deplasarea de sîmbătă după-amiază, de la Rîșnov, un meci din etapa a 17-a a Seriei I a Ligii a 3-a.

La prima "ieșire" din retur, rîmnicenii au fost învinși cu 1-2 de formația locală Cetate, rezultat pe undeva și frustrant, în condițiile în care gazdele au marcat golul victoriei cu 6 minute înainte de final. În ciuda locului codaș pe care îl ocupau înaintea etapei, 11, brașovenii alcătuiesc o trupă experimentată, cu jucători care au trecut de-a lungul timpului pe la echipele brașovene și nu numai din eșalonul secund, postură în care s-a aflat și antrenorul Dan Bona. Gazdele au deschis relativ repede scorul, după numai un sfert de oră, prin fundașul central Vlad Potecu (cu echipe precum FCM Baia Mare, FC Brașov sau Unirea Tărlungeni în vremurile bune în CV) și aceasta a fost singura reușită a primei reprize. Rîmnicenii au început mai bine și mai curajos partea secundă și în minutul 62 tînărul mijlocaș Padai Hîră a egalat: 1-1! După cum s-a jucat în continuare, meciul părea să se îndrepte spre o remiză, numai că, în minutul 84, Dragoș Robu le-a scos rîmicenilor și acest punct din buzunare. Eșecul de la Rîșnov i-a picat greu Olimpiei și în clasament, unde a coborît două locuri, pînă pe 7. Etapa viitoare vine la Rm. Sărat o echipă în mare formă, ocupanta locul 3, Știința Miroslava.