0338 / 401.999

Duminică, la Sala Sporturilor, în etapa a 7-a a Ligii a 2-a de futsal,

Luceafărul a bătut Ceahlăul, Fortius, surclasată de Colțea Brașov

Liga a 2-a de futsal și-a consumat duminică cea de-a 7-a etapă, rundă în care cele două echipe buzoiene au evoluat în cuplaj, la Sala Sporturilor.
 Cea mai grea misiune a avut-o Fortius, care a deschis ziua cu un meci împotriva liderei clasamentului, Colțea Brașov. Din păcate, după o primă repriză oarecum echlibrată, buzoienii au cedat complet în partea secundă, iar brașovenii s-au impus categoric, 11-3, a doua oară la rînd cînd Fortius încasează 11 goluri, după 2-11 cu o etapă în urmă, la Timișoara. Vestea bună a venit de la Luceafărul, care a întîlnit o altă fruntașă a clasamentului, Ceahlăul Piatra Neamț, trupa lui Iulian Trăsnea avînd o a doua repriză de excepție, în care a întors scorul înregistrat la pauză, 0-3, impunîndu-se la final la limită, 7-6! După rezultatele din această etapă, Luceafărul ocupă locul 5, cu 12 puncte, iar Fortius locul 7, cu 9 puncte. Runda viitoare, a 8-a, programează derby local, Luceafărul - Fortius, duminică, la Sala Sporturilor, de la ora 18.45.