Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 5327 > Sport Nr. 5327 de marti, 1 noiembrie 2016

Supliment saptamanal de fotbal, numarul 31

0338 / 401.999

Sîmbătă s-a dat startul într-o nouă ediție a Campionatului Județean de rugby-tag U14

Școala Glodeanu Siliștea, învingătoare în prima etapă!

10 formații s-au întrecut pe stadionul din Parcul Tineretului

După ce au fost nevoiți să amîne cu o săptămînă startul primei etape a celei de-a doua ediții a Campionatului Județean de rugby-tag U14, competiție lansată toamna trecută la inițiativa președintelui Stejarului, Vasile Niță, vremea a ținut acum cu organizatorii. Sîmbătă, pe stadionul din Parcul Tineretului, 10 echipe reprezentînd școli și licee din județ, plus Stejarul, s-au întîlnit în prima etapă a competiției.  Cu toții mai bine pregătiți și mai motivați, copiii s-au întrecut în meciuri care mai de care mai spectaculoase, iar la final învingătoare a fost desemnată Școala Glodeanu Siliștea. Favorita principală și prima cîștigătoare a competiției, Școala Scurtești, a fost nevoită să se mulțumească cu locul secund, iar pe ultima treaptă a podiumului a încheiat Școala Săgeata.  Ca noutate, în acest an, din fiecare echipă a fost desemnat cel mai tehnic jucător. Etapa a 2-a - Cupa "Moș Crăciun", este programată în luna decembrie.