Handbal Municipal a ratat promovarea directă în Liga Națională și va merge pentru al treilea an la rînd la baraj

Visul frumos s-a terminat!

Danubius Galați - H.M. Buzău 34-30 (17-15)

articol de: Mihai Baltag

Handbal Municipal va trebui să mai aștepte cel puțin pînă luna viitoare pentru promovarea în Liga Națională. Din păcate, direct în eșalonul de elită, fără a mai fi nevoită să treacă prin emoțiile unui turneu de baraj, nu s-a putut!
Sîmbătă, la Galați, a fost meciul care ar fi trebuit să le ducă pe fetele lui Romeo Ilie în Liga Națională, în cazul unei victorii. Într-o atmosferă de zile mari, la care au contribuit din plin și numeroșii suporteri buzoieni prezenți în Sala "Dunărea", Handbal Municipal a încercat să dea lovitura. Din păcate, cu un lot restrîns și fără prea multe opțiuni pentru 7-le de bază, n-a reușit să țină pasul pînă la final cu formația gazdă. După un început sub semnul echilibrului, dar cu gălățencele la conducere - 3-2 (6), 5-3 (9), H.M. a reușit să egaleze la jumătatea primei reprize - 7-7 (15) și 8-8 (16), dar spre final lucrurile au luat-o razna, Danubius avînd un avantaj de 17-12 în minutul 26. Oaspetele n-au depus armele și au avut o revenire spectaculoasă pînă la pauză, cu 3 reușite consecutive: 17-15. Conștientizînd că mai au la dispoziție doar o jumătate de oră pentru a-și îndeplini visul, fetele au ieșit motivate la maxim de la vestiare. Au recuperat rapid diferența, au egalat la 19 (35), apoi au preluat conducerea, 20-19! A mai fost egal la 24 (44), după care, și pe fondul unor decizii ciudate ale arbitrelor Stoia și Florescu, dar și din cauza unor greșeli, buzoiencele n-au mai reușit să se ridice, iar meciul s-a îndreptat către victoria și promovarea directă a Galațiului în Liga Națională, scor final 34-30! "Din păcate, n-am știut să gestionăm finalul, iar banca nu ne-a oferit prea multe soluții. Și ce bine începusem repriza a 2-a, ne revenisem formidabil, aveam conducerea cu un sfert de oră înainte de final! Au fost de ajuns și cîteva greșeli ale noastre, și cîteva decizii ale arbitrelor în favoarea gazdelor și n-am mai reușit să întoarcem rezultatul", a declarat după joc antrenorul Romeo Ilie. Sîmbătă, pe 23 aprilie, la Sala Sporturilor, în ultima etapă a campionatului, Handbal Municipal întîlnește pe Spartac București. Turneul de baraj pentru promovarea în Liga Națională este programat în intervalul 18-20 mai.

H.M. Buzău: Delia Bohotici, Denisa Matei, Alina Lupu - Anca Ionescu (12), Roxana Tabarcea (5), Laura Zafiriadis (4), Simona Duță (4), Mirela Vîlcu (3), Larisia Baciu (1), Cristina Clisu (1), Daniela Udrea, Alexandra Ciolpan, Gabriela Drugău. Antrenor: Romeo Ilie