3 puncte foarte importante pentru Gloria în perspectiva play-out-ului

Răduca salvatoru’!

Gloria Buzău - Dacia Brăila 1-0 (0-0)

articol de: Mihai Baltag

Gloria are toate motivele să privea­scă cu jind către play-off după partida cu Dacia Brăila de sîmbătă seară.
Evoluțiile oscilante de pe parcursul campionatului, datorate gravelor probleme financiare, au privat echipa de un loc în Top 6, acolo unde se va regăsi, de exemplu, adversara de alaltăieri. La lumina nocturnei, cu spectatori destul de mulți în tribune și cu o mare dorință de victorie, dar și de revanșă, Gloria a așteptat-o pe Brăila ca pe o pîine caldă. E adevărat, fără să-și creeze la început prea multe ocazii, echipa buzoiană a controlat startul meciului și a avut o singură dată emoții, la neglijența lui Preda în fața lui Nicoliță cel mic (18). După aceea, brăilenii nici că s-au mai apropiat de poarta lui Preda, iar dincolo au început să curgă ocaziile! Pălimaru a trimis, cu capul, la o palmă de țintă (22), lui Burlacu i-a reușit o fază de toată frumusețea în marginea careului, dar șutul s-a dus aproape de vinclu (32) și, cea mai mare șansă, Răduca a trimis de la 17 metri, dar Olaru a salvat în corner de la rădăcina barei (42)! Și totuși, putea ieși deranj mare chiar înainte de pauză, dacă Brăilei nu i s-ar fi anulat, pe motiv de ofsaid, un gol perfect valabil (45+1)! Nici la reluare prea multe nu se modifică în scenariul partidei. Gloria continuă șarjele spre poarta lui Olaru, în timp ce Brăila chiar nu mai joacă nimic. Pălimaru a devenit marele ghinionist al partidei, ratînd lobul, la o fază în care mingea s-a dus peste Olaru, dar și mult pe lîngă (53) și apoi fiindu-i refuzat golul de către portarul brăilean, care a scos excelent de sub transversală reluarea spectaculoasă a lui Clement (73). Era clar că partida nu se putea termina așa, iar insistența lui Răduca și nesăbuința lui Necoară, care l-a lovit chiar sub privirile centralului Barbu, a produs penalty-ul pe care tot "Jardel" l-a transferat impecabil: 1-0 (82)! Gloria a știut apoi să gestioneze perfect finalul și să ia 3 puncte care să-i mai ușureze viața în play-out.
Gloria: Preda -A. Iordache, Vlaicu, Vîrtej, Ghiță - Cl. Dumitrescu, Dedu (81 Marcu) - Danciu, Koprindzhiyski (35 Răduca), Burlacu (66 N. Popescu) - Pălimaru. Antrenor: Viorel Ion
Brăila: Olaru - G. Niță, L. Ivan, Necoară, Frunză - C. Roșu, M. Dima (64 Olenic), D. Oprea (70 Muscă), Onofraș -St. Nicoliță (77 Pușcașu), Enciu. Antrenor: Alin Pînzaru
- a marcat: Răduca (pen.) 82
- cartonașe galbene: Burlacu, Vlaicu, A. Iordache, Pălimaru - Enciu, Dima, Necoară, D. Oprea
- arbitru: Marian Barbu (Făgăraș)

Să fim corecți:

Brăila a avut gol valabil!

Cea mai controversată fază a meciului s-a consumat în prelungirile primei reprize, cînd Brăila a reușit să înscrie prin Dima, gol anulat însă pe motiv de ofsaid. Reluările TV prezentate de DigiSport arată că mijlocașul brăilean, cel către care se îndrepta mingea centrată de Necoară, era scos din ofsaid de Ghiță (nr. 11).