Ieri după-amiază, în Crîng, în ultima etapă a turului sezonului regulat,

Bine că n-am pierdut, rău că n-am cîștigat!

Gloria Buzău - Farul Constanța 0-0

articol de: Mihai Baltag

Gloria a încheiat prima parte a sezonului regulat cu o remiză albă împo­triva Farului, într-un meci disputat ieri după-amiază pe stadionul din Crîng. Un rezultat mulțumitor raportat la ultimele evenimente prin care a trecut echipa buzoiană, dar și frustrant în același timp după ce Gloria a fost formația care a ratat cele mai mari ocazii de gol ale meciului. Cu o prospețime pe care n-ai fi bănuit-o după doar 2 antrenamente complete în ultimele zile, date fiind audierile maraton pe care jucătorii le-au avut la Comisia de Disciplină a Federației în dosarul meciurilor suspecte de aranjament pentru cîștiguri la pariuri, gazdele au început furios partida, iar în primul sfert de oră au trecut în două rînduri pe lîngă deschiderea scorului la ocaziile lui Dedu - scăpat singur cu Gudea, Mugurel a șutat de la 10 metri, iar portarul constănțean a blocat (6) și Burlacu - acțiune individuală, suită de driblinguri, dar șut la colțul scurt apărat de același Gudea (13). Farul a replicat printr-o ocazie a golgeterului Sorin Chițu (26), însă în finalul primei reprize tot Gloria a fost mai aproape de gol la o nouă ocazie a lui Dedu, care a trimis din marginea careului puțin peste poartă (43). Lucrurile nu au diferit prea mult nici în partea secundă, cînd tot buzoienilor le-au aparținut marile șanse de gol, cea mai mare fiind irosită în minutul 69 de Claudiu Dumitrescu, al cărui șut extraordinar de la peste 30 de metri a fost respins în corner de Gudea. S-a terminat 0-0, un punct care se adună pînă la urmă în clasament în dreptul Gloriei, 11 în total la jumătatea sezonului regulat. Gloria a coborît pe locul 10, după remiza de ieri. Returul sezonului regulat începe sîmbătă, cînd fotbaliștii buzoieni vor evolua tot în Crîng, împotriva Bucovinei Pojorîta.

Gloria: Sîrbu - Chivu (58 Danciu), Vîrtej, Vlaicu, Ghiță - Marcu, Cl. Dumitrescu - N. Popescu, A. Iordache, Burlacu (83 Bobe) - Dedu (61 Răduca). Antrenor: Viorel Ion
Farul: Gudea - Băjan, Fl. Pătrașcu, Ad. Ionescu, D. Bratu -M. Ion (83 Țăranu), Cristocea (51 T. Bălan), Nicorec (89 C. Milea), Barna - Pătulea, S. Chițiu. Antrenor: Constantin Gache
-cartonașe galbene: Dedu - Barna, Nicorec, C. Milea
-arbitru: Marius Chițiu (Tîrgoviște)