Handbal Municipal înșiră adversarii unul după altul în acest campionat

Fete la puterea a 5-a!

H.M. Buzău - CSM 2 București 40-33 (20-16)

articol de: Mihai Baltag

Meciul și victoria pentru Handbal Municipal în acest campionat! Cel puțin pînă la ora derby-urilor cu Știința București și Danubius Galați, de luna viitoare, nici una dintre celelalte echi­pe nu pare capabilă să se opună fetelor lui Romeo Ilie. Ultima care a încercat a fost CSM 2 București, sîmbătă, la Sala Sporturilor, într-un meci din etapa a 5-a. Și ele cu punctaj maxim pînă la meciul de la Buzău, bucureștencele se anunțau o nucă mai tare. Împotriva buzoiencelor, gruparea secundă a campioanei a aruncat-o în luptă și pe Bianca Bazaliu, golgetera ultimului Campionat Mondial de junioare, anul trecut, în Macedonia, care le-a pus probleme mari și alor noastre, pînă cînd au reușit să o anihileze. Echilibrat în start, cînd s-a mers de la egal la egal, meciul a devenit pînă la urmă tot o afacere a Buzăului. După ce la pauză avantajul gazdelor a fost de doar 4 goluri (20-16), Handbal Municipal a început în forță repriza a 2-a și n-a mai putut fi oprită sub nici o formă. Golurile s-au tot adunat în poarta CSM-ului, cu diferențe de 10, chiar și 11 în favoarea Buzăului (33-22, minutul 45). Romeo Ilie iarăși a schimbat liniile, dar tot elevele sale au rămas la conducerea jocului și au reușit să păstreze la final un avans categoric, 40-33. „A fost o cu totul altă echipă față de ce am întîlnit pînă acum. Au venit inclusiv cu Bazaliu, golgetera Mondialelor de junioare, dar ne-a convenit. Și fetele au știut că e un adversar de alt calibru, s-au apărat bine, au jucat în viteză, exact ceea ce trebuia și rezultatul s-a văzut”, a declarat după meci antrenorul Romeo Ilie. Cu punctaj maxim după 5 etape, Handbal Municipal rămîne în continuare pe locul 2, la egalitate cu lidera Știința București, beneficiara unui golaveraj mai bun. Etapa viitoare, alt joc lejer, la Plopeni, dar miercuri după amiază fetele își vor măsura forțele la Ploiești cu prim divizionara CSM.