0338 / 401.999

Sîmbătă, în etapa a 4-a a campionatului,

Republicanii Gloriei înfruntă Brăila în deplasare

articol de: Mihai Baltag

Brăila este următoarea destinație a echipelor de juniori republicani ale Gloriei sîmbătă, în meciurile din etapa a 4-a a campionatelor A și B. Pentru ambele formații buzoiene, partidele de la Brăila reprezintă ocazia de a continua lucrurile bune din precedenta rundă, din Crîng, cu Dunărea Galați. La Juniori A, chiar dacă a pierdut în fața gălățenilor, echipa lui Costică Stan a rămas cu o primă repriză de excepție, iar evoluția din primele 45 de minute de sîmbăta trecută se vrea repetată și la Brăila. "O să fie un meci greu, cum vor fi toate, de altfel, nu uitați că întîlnim numai adversari mai mari ca vîrstă cu 2 ani, dar dacă băieții or să joace ca în prima repriză cu Dunărea, avem șanse", a spus antrenorul Constantin Stan. În primele 3 partide din campionat, echipa brăileană a suferit două înfrîngeri, 1-2 la Călărași și acasă cu Slobozia și a bifat o victorie, 5-2 la Tulcea. Speranțe foarte mari într-un rezultat pozitiv la Brăila au și Juniorii B, care vin după o victorie, 2-1 cu Dunărea, prima în noul campionat. "Important e că am cîștigat primul meci, copiii s-au autodepășit și vă dați seama cam cu ce moral vor aborda jocul de la Brăila!", a declarat antrenorul Nicolae Anton. În startul campionatului, adversara buzoienilor a învins cu 6-0 la Călărași, a remizat pe teren propriu, 1-1, cu Slobozia și a cedat, 0-2 la Tulcea.