Supliment saptamanal de fotbal, numarul 20

0338 / 401.999

Gloria a părăsit Cupa României după primul meci

K.O. la Tărlungeni!

Unirea Tărlungeni- Gloria Buzău 5-0 (2-0), ocazii mari ratate de Răduca, Bobe și N. Popescu în debutul meciului

articol de: Mihai Baltag

Scurtcircuit asea­ră, pentru Gloria, în meciul de la Tărlungeni, cu Unirea, din turul 5 al Cupei României! Fără mulți dintre titulari (Sîrbu/Stoicescu, Vlaicu, Dedu, Pălimaru), după cum, de altfel, a și anunțat antrenorul Viorel Ion că va aborda acest meci, echipa buzoiană a cedat cu scorul de 0-5 (0-2), primind ultimele 3 goluri în ultimele 9 minute. Cu toate acestea, deznodămîntul ar fi putut fi altul, dacă în startul meciului Răduca (bară), Bobe și Nini Popescu n-ar fi ratat ocazii uriașe la poarta gazdelor. Cu o garnitură de start mai experimentată, antrenorul Daniel Bona folosind "11"-le obișnuit, precizînd de altfel, în presa locală, înaintea partidei, că își dorește un parcurs cît mai lung în Cupa României, Unirea profitat din plin de fiecare ocazie pe care a avut-o la poarta tînărului Cătălin Andrei. Pentru brașoveni au marcat L. Nicolae 21, 81, Petra 37, I. Șerban 86 și S. Marin 87.

Gloria: Andrei - N. Popescu, Ghinea, Dăniță, Ghiță - Marcu, Al. Ioniță - Bălan, Bobe, Răduca - Al. Marin. Au mai intrat: Danciu, Cl. Dumitrescu și Spătaru.

Și Rapid eliminată!

Și Rapid a părăsit aseară Cupa României, după ce a pierdut în deplasare, 0-1 cu ACS Berceni. La fel Oțelul Galați, învinsă de Dacia Unirea Brăila în prelungiri și Ceahlăul Piatra Neamț, învinsă tot în prelungiri la Suceava.  Alte mari surprize au fost provocate de Ripensia Timișoara, ASA 2 Tg. Mureș și Unirea Brînceni, echipe din Liga a 4, calificate în "16"-imi!

Unirea Tărlungeni - Gloria Buzău  5-0
FCM Baia Mare - Olimpia Satu Mare  1-0 d. prel.
Unirea Brînceni - CSU 2 Craiova  3-1 d. prel.
Dacia Unirea Brăila - Oțelul  3-1 d. prel.
Rapid Suceava - Ceahlăul 3-1 d. prel.
ASA 2 Tg. Mureș - Metalurgistul Cugir  3-2 d. pen.
Marți:
CS Afumați - FC Clinceni  2-3 d. pen.
Viitorul 2 Constanța - Delta Tulcea  5-2
CSM Rm. Vîlcea - Gaz Metan Mediaș  2-1
UTA Bătrîna Doamnă - Metalul Reșița  9-0
Bucovina Pojorîta s-a calificat la "masa verde"
Echipele subliniate s-au calificat în 16-imile de finală, fază a competiției în care intră și cele 14 echipe din Liga 1. Tragerea la sorți a meciului este programată vineri, la Casa Fotbalului.