Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 4770 > Sport Nr. 4770 de luni, 18 august 2014

0338 / 401.999

Alin Manea, protagonist în „dubla” amicală U18 România – Macedonia

50% din goluri!

Alin a marcat un gol și a oferit două „assist”-uri în meciurile cu Macedonia, ambele cîștigate cu același scor, 3-2

Alin Manea a re­venit în forță la echipa națională, acum e vor­ba de cea U18. Tînărul mijlocaș fost la Șoimii, la Gloria, la Viitorul, ulterior la Corona și acum la CS U Craiova s-a numărat printre remarcații „dublei” amicale România – Macedonia, disputată zilele trecute la Buftea. Împreună cu Alin, pentru România U18 a evoluat în aceste două meciuri și atacantul Gloriei, Bogdan Bălan. Vineri, în primul joc, cei doi buzoieni au fost ­ti­tu­lari pentru România.
Păstrat în teren pînă la final, Alin a fost decisiv în momentele-cheie ale partidei, oferind pasa decisivă la golurile de 1-2 și 3-2. În al doilea meci, programat ieri dimineață, doar Manea s-a numărat din nou printre titulari, selecționerul Andrei Spier ­res­ponsabilizîndu-l și cu banderola de căpitan. De data aceasta a înscris și Alin, reușita prin care „tricolorii” au deschis scorul în minutul 37.
În acest joc, Bălan a fost rezervă și a intrat pe teren în minutul 60. De remarcat că pentru această „dublă” cu Macedonia mai fusese selecționat și Titel Toader, de la Gloria, dar el nu a fost pînă la urmă păstrat în lot.