0338 / 401.999

Gloria a pierdut la Otopeni

articol de: Laurențiu MARINOV

CS Otopeni-Gloria Buzău 3-1(2-1)
Seria succeselor cu care ne-a obișnuit Gloria de ceva vreme a fost întreruptă, sîmbătă, la Otopeni. Buzoienii, neînvinși în ultimele trei etape și calificați în șaisprezecimile Cupei României în urma victoriei obținute în fața celor de la Chimia Brazi, au cedat cu scorul de 3-1 în cea de-a 10-a etapă disputată la sfîrșitul săptămînii trecute în deplasare cu C.S. Otopeni.
Cu unele probleme de lot datorate accidentării unora dintre titulari, gazdele au început totuși în forță meciul și după doar 11 minute reușesc să deschidă scorul prin Florin Sandu. Replica buzoienilor vine 5 minute mai tîrziu. Atacantul Gloriei, Romeo Bunică, fost jucător la Otopeni, înscrie în poarta foștilor săi coechipieri și restabilește egalitatea pe tabela de marcaj. Gazdele nu sînt de acord cu această situație și se desprind pentru a doua oară prin golul înscris de Nicolau în minutul 18. După acest moment jocul se calmează și pînă la pauză scorul rămîne neschimbat. În partea a doua a întîlnirii, arbitrul acordă lovitură de 11 metri în favoarea oaspeților, dar Petre, desemnat să execute această lovitură, nu reușește să introducă mingea în poarta adversă și ratează astfel șansa de a schimba soarta partidei. Spre finalul meciului, este rîndul celor de la CS Otopeni să primească un penatly, pe care însă îl transformă prin Dicu, iar scorul final este astfel stabilit. După această etapă Gloria ocupă locul 8 în clasamentul seriei 1 a Ligii a II-a cu 14 puncte.