Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 4718 > Sport Nr. 4718 de joi, 5 iunie 2014

0338 / 401.999

Corespondențădin Sibiu, de la Mihai Baltag, asigurată de Pizza Marina

Handbal Municipal a încheiat cu un punct și pe locul 3 turneul de baraj de la Sibiu. Logodite cu ghinionul!

H.M. Buzău - H.C. Alba Sebeș 28-28 (15-15). Fetele lui Romeo Ilie au fost egalate cînd mai erau 3 secunde pînă la final!

Handbal Municipal Buzău poate fi considerată de departe ghinionista tur­neului de baraj de la Sibiu!

După ce marți, în partida cu Neptun Constanța, a primit golul înfrîngerii în ultimele 6 secunde, ieri, în partida cu HC Alba Sebeș, echipa buzoiană a fost egalată dintr-o aruncare de la 7 metri cînd mai erau 3 secunde pînă la final!

Într-un meci oricum fără importanță, dar care conta pentru orgoliu și evitarea ultimului loc la acest turneu, Handbal Municipal a început mai slab, Sebeșul a avut mai mult inițiativa, însă în minutul 18 Anca Ionescu a adus Buzăul în avantaj, după care cele două formații au mers cap la cap, la cabine intrîndu-se la ­ega­li­tate, 15-15. Cele de la Sebeș încep mai bine și partea secundă, desprinzîndu-se la 3 goluri, 19-16. Fetele lui Romeo Ilie au însă o revenire de senzație, înscriu de 5 ori la rînd, iar scorul devine 21-19 pentru Handbal Municipal.

Ardelencele reușesc la rîndul lor să recupereze și apoi să preia din nou conducerea, însă trei reușite consecutive ale Ancăi Ionescu readuc Buzăul în avantaj, 26-24 cu 6 minute înainte de final. Diferență care se menține pînă în mi­nutul 59, 28-26.

Ultimul minut este din nou un coșmar. Sebeșul reduce din handicap, iar cu 3 secunde înainte de final egalează în urma unei aruncări de la 7 metri, 28-28! Final de aventură, din toamnă o luăm din nou de la capăt!

Evoluția scorului Sebeș - Buzău
0-1(1), 5-2 (7), 7-7 (14), 9-10 (18), 12-12 (21), 14-14 (27), 15-15 (30), 19-16 (35), 19-21 (45), 22-23 (49), 24-26 (54), 25-27 (56), 26-27 (58), 26-28 (59), 27-28 (59), 28-28 (60)
H.M. Buzău: Claudia Boronschi, Laura Bujoiu – Simona Duță (7), Anca Ionescu (11), Liliana Crăciun (2), Cristina Clisu (2), Roxana Tabarcea (4), Larisa Baciu (1), Andreea Cristea (1). Antrenor: Romeo Ilie

Cu același 7 folosit constant pe parcursul celor 3 zile,

Antrenorul Romeo Ilie: „S-a resimțit oboseala!”

Handbal Municipal a încheiat turneul de baraj de la Sibiu cu un singur punct, obținut ieri dimineață, scor 28-28 cu HC Alba Sebeș. Dezamăgirea a fost din nou imensă în tabăra buzoiană, ardelencele marcînd golul egalizator cu trei secunde înainte de final. La fel s-a întîmplat și marți seară, în meciul cu Neptun Constanța, pe care Handbal Municipal l-a pierdut cu un gol primit în ultimele 6 secunde. Antrenorul Romeo Ilie crede că de vină pentru căderile din finalul meciu­rilor cu Constanța și Sebeș a fost oboseala jucătoarelor. „Oboseala celor două jocuri precedente și-a spus cuvîntul, am reușit să ducem cît de cît pînă aproape de final jocul cum trebuia, dar în final, ca de obicei, am capotat, am avut două goluri avantaj și am fost egalați în ultimele secunde. Fetele au luptat pînă în ultimul minut, s-au dăruit exemplar în acest al treilea meci, dar oboseala și-a spus cuvîntul, jucînd cu același 7 trei jocuri la rînd e normal să se resimtă oboseala”, a declarat Romeo Ilie după remiza de ieri.

Luni, 2 iunie:
-ora 16.00: HM Buzău – CSM Ploiești 30-33 (14-19)
-ora 18.00: Neptun Constanța – HC Alba Sebeș 29-20 (16-12)
Marți, 3 iunie:
-ora 16.00: CSM Ploiești – HC Alba Sebeș 25-22 (14-13)
-ora 18.00: HM Buzău – Neptun Constanța 23-24 (10-14)
Miercuri, 4 iunie:
-ora 11.00: Neptun Constanța – CSM Ploiești 38-19 (19-12)
-ora 13.00: HC Alba Sebeș – HM Buzău 28-28 (15-15)

Constanța a spulberat de o formație încropită a Ploieștiului: 38-19!

Tot ieri, în duelul celor două formații din Liga Națională, a fost măcel. Cu menținerea în primul eșalon asigurată încă de marți, cele două echipe au tratat diferit duelul. Mircea Anton, antrenorul Ploieștiului, a preferat să trimită în teren o formație cu multe rezerve, folosite mai puțin ori deloc și asta s-a văzut. La capătul celor 60 de minute, Neptun Constanța s-a impus la o dife­rență de nu mai puțin de 19 goluri, 38-19!