0338 / 401.999

Fotbal curat în Gloria 2 și Vernești, etapa a 24-a a Superligii județene

Tinerețea la putere

Gloria 2 – Viitorul Vernești 1-1 (1-0)

Cînd se întîlnesc două echipe preocupate exclusiv de fotbal și în care jucătorii cei tineri sînt promovați masiv, nu poate ieși decît un duel curat, plăcut ochiului, chiar dacă fără realizări tehnice deosebite. Așa a fost și sîmbătă după-amiază, pe sintetic, între Gloria 2 și Viitorul Vernești, o dispută în care și Nicolae Anton, și Laurențiu Manole, au mers foarte mult pe mîna tinerilor din lot. E adevărat, jocul n-a strălucit, dar mai bine îl vezi pe Bălan, la 16 ani, decît pe nu știu care rotofei trecut de 40! De altfel, golgeterul de serviciu al Gloriei Juniori B, adus de Anton la echipa a 2-a, și-a făcut din nou datoria și a stabilit scorul primei reprize, cu reușita din minutul 32 în poarta lui Adnan. După pauză s-a jucat parcă ceva mai deschis. Chirițescu a intervenit excelent la șutul lui Teiș (65), iar la poarta cealaltă Dimian a avut șansa de a închide meciul, dar a șutat peste, din 2-3 metri, cu poarta goală în față (84). În penultimul minut, trupa lui Manole reușește egalarea, prin Cîmpeanu, cîte un punct astfel pentru fiecare dintre cele două echipe.