Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 2494 > Sport Nr. 2494 de marti, 26 septembrie 2006

0338 / 401.999

Victorie clară a "poȘtărițelor" în deplasare

Universitatea Timișoara-Astral Poșta Cîlnău 14-40(7-18)

articol de: Laurențiu MARINOV

Handbalistele de la Astral Poșta Cîlnău, au realizat duminică scorul etapei în Liga Națională feminină. "Poștărițele" au cîștigat cu scorul de 40-14 meciul cu timișorencele de la Universitatea. Acesta este primul succes în deplasare înregistrat de echipa buzoiană în această ediție de campionat.
Victoria elevelor lui Romeo Ilie se preconiza încă de la pauză cînd acestea conduceau cu 18-7. Spre deosebire de ultima etapă, cînd buzoiencele pe teren propriu au pierdut în repriza secundă avantajul obținut în prima parte a întîlnirii, la Timișoara lucrurile au stat cu totul altfel. În repriza a doua "poștărițele" au luat un avans considerabil față de adversarele lor și au cîștigat partida fără echivoc, la o diferență foarte mare de goluri. Victoria de duminică aduce primele puncte în deplasare și propulsează pe Astral Poșta Cîlnău pe locul 8 în clasamentul Ligii. În etapa a V a, programată la sfîrșitul acestei săptămîni, formația buzoiană va primi vizita ultimei clasate Mureșul Tîrgu Mureș.