Victorie mare pentru fetele lui Romeo Ilie

Au spart mitul ultimei secunde!

Handbal Municipal Buzău – Școala 181 București 30-28 (17-14)

articol de: Adrian MARIN
Handbal Municipal a cîștigat sîmbătă la Sala Sporturilor derby-ul cu Școala 181 București, la capătul unei partide care a ținut spectatorii cu sufletul la gură pe întreaga durată a celor 60 de minute. Elevele lui Romeo Ilie s-au impus la o diferență de două goluri, scor 30-28, după ce au fost egalate în două rînduri în repriza secundă. Startul jocului a fost la discreția gazdelor, care au condus la un moment dat cu un avans de 7 goluri, la jumătatea primei reprize (11-4), însă spre finalul primei părți bucureștencele au reușit să reducă din handicap, iar la pauză tabela indica 17-14 pentru Handbal Municipal. La reluare, oaspetele au forțat în atac, reușind să reducă din handicap și chiar să egaleze la 24 cu 10 minute înainte de finalul jocului, dar buzoiencele s-au mobilizat și au trecut din nou în avantaj la două lungimi. Finalul a fost de infarct pentru cei prezenți în tribune, oaspetele reușind din nou să egaleze la 28, dar "dubla" reușită de Roxana Tabarcea în ultimul minut a închis tabela la 30-28 pentru Handbal Municipal. Handbal Municipal rămîne pe locul 2, iar în următoarea partidă, penultima a turului, va întîlni, sîmbăta viitoare, în deplasare, pe CSM Dunărea Giurgiu.

H.M. Buzău: Claudia Boronschi, Laura Bujoiu, Alina Lupu – Anca Lipan (13), Liliana Crăciun (4), Maria Radu (4), Bianca Grigore (4), Roxana Tabarcea (3), Simona Duță (2), Roxana Răchițeanu, Alexandra Ciolpan, Roxana Bratu, Gabriela Drugău, Emanuela Stoica, Larisa Baciu și Daniela Udrea.
Antrenor: Romeo Ilie