Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 4552 > Sport Nr. 4552 de luni, 30 septembrie 2013

0338 / 401.999

Handbalistele au obținut prima victorie

5 goluri peste Danubius!

Primul meci pe teren propriu în noul campionat le-a adus fetelor lui Romeo Ilie și prima victorie! Și ce victorie! Una reușită împotriva uneia dintre favoritele la promovare, Danubius Galați. Handbal Municipal s-a impus la finalul celor 60 de minute la o diferență de 5 goluri, 29-24! Prima repriză le-a aparținut în totalitate buzoiencelor, care la pauză au intrat cu un avantaj confortabil, 17-9. Ceva mai echilibrată a fost partea secundă, cu un început mai bun al oaspetelor, care s-au apropiat la un singur gol, 20-19, în minutul 45. Un semnal de alarmă de care Buzăul a ținut cont, iar în ultimul sfert de oră al meciului gazdele au făcut legea și prima victorie din campionat n-a mai avut cum să le scape. Etapa viitoare, Handbal Municipal va juca în deplasare, sîmbătă, 5 octombrie, cu Știința București.