0338 / 401.999

Olimpia înfruntă astăzi în turul III al Cupei României fosta rivală a Gloriei

Vă era dor de Viitorul Axintele?

Meciul este astăzi, la Rm. Sărat, de la ora 17.30

Cum le mai potrivește soarta! Echipa cu care Gloria s-a bătut sezonul trecut pentru promovarea în Liga a 2-a revine în atenția fotbalului buzoian. De data aceasta, gruparea ialomițeană va întîlni pe Olimpia Rm. Sărat în turul al III-lea al Cupei României, în această după-amiază, la Rm. Sărat, de la ora 17.30. Meciul are o încărcătură specială, ialomițenii fiind penalizați cu 9 puncte și pierzînd promovarea în urma unui memoriu întocmit chiar de Olimpia, care a sesizat comisiile federale că Axintele a încălcat regulamentul în privința echipelor de juniori. Cele două echipe s-au confruntat și în sezonul trecut al Ligii a 3-a, în ambele partide victoria aparținînd ialomițenilor: 4-0 la Axintele și 1-0 la Rm. Sărat. Meciul de astăzi se va disputa în sistem eliminatoriu. Dacă la sfîrșitul timpului regulamentar scorul va fi egal, urmează prelungiri a două reprize a cîte 15 minute fiecare. În caz că egalitatea va persista, departajarea se va face în urma executării loviturilor de la 11 metri. Faza a 4-a a Cupei României, în care va intra și Gloria și la care vor participa cele 19 echipe calificate din faza a III-a și 19 echipe din Liga a 2-a, este programată pentru miercuri, 28 august, de la ora 17.30.