0338 / 401.999

Miercuri seară, în primul meci amical al verii,

Gloria, meci egal cu prahovenii de la Ciorani

Voința (Astra II) Ciorani – Gloria Buzău 1-1 (0-1)

Primul meci de verificare din această vară pentru Gloria. Miercuri seară, la Ciorani, fotbaliștii buzoieni au întîlnit echipa locală Voința (Astra II), grupare care activează în campionatul Ligii B Prahova. Pentru prima dispută de la revenirea în Crîng, antrenorul Viorel Ion a decis să mizeze în start doar pe jucătorii rămași din vechiul lot. Gazdele au fost mai periculoase, dar acțiunile lor fie au fost oprite de Sîrbu, fie au ocolit poarta buzoiană. Golul a picat în chiar ultimul minut al primei reprize și l-a avut ca autor pe atacantul Valentin Lungoci, care a reluat în plasă un balon respins din față de portarul de la Ciorani. În partea secundă, Viorel Ion a introdus, treptat, pe teren, mai mulți jucători veniți în aceste zile în probe în Crîng, singurii care au rămas pînă la sfîrșit fiind fundașii George Bîrsănel și Sebastian Agache. Oaspeții au reușit să egaleze din penalty, la 10 minute de la reluare, printr-un penalty transformat de Muscalu, în urma unui fault comis de portarul Stanciu. Și Gloria a solicitat un penalty la un fault asupra lui Cocîrlă, fază care l-a enervat teribil pe antrenorul Gloriei, aflat pentru cîteva clipe pe punctul de a cere echipei să iasă de pe teren. S-a terminat 1-1, rezultat însă absolut neconcludent, în condițiile în care e greu de crezut că Viorel ar putea opri în lot mai mult de 2-3 jucători dintre cei care au apărut pe teren în partea secundă.

Gloria (prima repriză):
Sîrbu – Cucu, Bîrsănel, Vișan, Agache – Fl. Alexandru, Rențea, Bobe, Zamfir – Burlacu, Lungoci.
Antrenor: Viorel Ion.
După pauză au mai intrat: Stanciu, Stoica, Constantin, Cocîrlă, Drăguț, Keita, Francis, Gherghe, Tudor

Gloria – Zărnești, astăzi în nocturnă

În această seară, în Crîng, într-un nou meci amical, Gloria întîlnește divizionara D buzoiană Avîntul Spartac Zărnești. Partida se va disputa în nocturnă, cu începere de la ora 20.30.