0338 / 401.999

După 3 victorii în 3 meciuri la turneul piramidal de la Halkidiki, Grecia,

Bogdan Dinu, campion "Biggers Better"!

Pugilistul buzoian a cîștigat și premiul cel mare de 15.000 de dolari

Bogdan Dinu rămîne neînvins în cariera de pugilist profesionist. Pugilistul buzoian a învins trei adversari și a cîștigat piramida ediției cu numărul 23 a galei Biggers Better, la Halkidiki, în Grecia, intrînd în posesia unui cec în valoare de 15.000 de dolari. Bogdan a avut ceva mai mult de tras chiar în sferturile de finală, acolo unde l-a întîlnit pe colosul ucrainean Dmitri Bezus (1,99 m și 115 kg). La capătul unui meci foarte echilibrat, disputat pe durata a 3 reprize, Dinu a fost declarat învingător prin decizie majoritară, 2-1, în fața unui sportiv care era specialist în thaibox. În semifinale, Dinu a dat piept cu rusul Vladimir Toktasinov, o prezență constantă în galele Superkombat. Rusul s-a accidentat pe finalul primei reprize și a fost nevoit să abandoneze, dar oricum boxerul nostru controlase pînă atunci lupta din ring. Bogdan Dinu a devenit noul campion Biggers Better după ce în finală l-a învins chiar pe favoritul publicului, Edmond Baltatzis, prin KO în prima repriză, grație a două croșee de dreapta extrem de puternice. Bogdan a intrat la final în posesia a 15.000 de dolari, însă cele trei victorii înregistrate nu îl vor ajuta să urce în clasamentele mondiale, deoarece Biggers Better este asimilat ca un show de televiziune, iar fiecare meci a fost programat pe durata a 3 reprize, nu 4, așa cum prevede regulamentul internațional pentru box profesionist.

Luptă pentru 25.000 de dolari în decembrie

Bogdan Dinu s-a calificat în marea finală Biggers Better, care va avea loc în luna decembrie. Aici vor participa toți cîștigătorii piramidelor din acest an, urmînd să lupte pentru premiul cel mare, în valoare de 25.000 de dolari.