Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 2471 > Sport Nr. 2471 de miercuri, 30 august 2006

0338 / 401.999

Au jucat bine, dar au ratat podiumul

articol de: Laurențiu MARINOV

Buzoiencele Teona Romanescu și Roxana Istrate au reușit să-i impresioneze pe organizatorii Campionatului European de tenis de masă pentru minicadeți ce s-a desfășurat la Starssburg în perioada 25-27 august. Competiția, aflată la cea de-a doua ediție, a reunit 453 de sportivi din 34 de țări. Cele două jucătoare de la CSM LPS RER Buzău care au concurat la categoria minicadeți născuți în anul 1994 nu au reușit din păcate o clasare foarte bună, în ciuda evoluției care a fost apreciată de antrenorul Mircea Dinu și de oficialii concursului. Roxana Istrate, aflată la prima participare la această competiție, a obținut 10 victorii și a fost învinsă în 3 meciuri. Colega sa de club, Teona Romanescu, a pierdut 2 din cele 12 partide disputate. Ambele au fost învinse de campioana europeană en-titre, moldoveanca Sofia Polkanova. Singura componentă a lotului României care a reușit să urce pe podium a fost Bernadette Szocs de la Centrul Olimpic de la Bistrița, cîștigătoare a medaliei de bronz. Ca un premiu de consolare, pentru evoluția lor, organizatorii Campionatului European le-au invitat pe buzoiencele Teona Romanescu și Roxana Istrate să participe și la ediția de anul viitor în calitate de invitate de onoare.