Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 4479 > Sport Nr. 4479 de luni, 17 iunie 2013

0338 / 401.999

Marina Baboi, dublă campioană națională!

Rezultate remarcabile ale atleților buzoieni la etapa a 2-a a Campionatului Național pentru juniori 3. La sfîrșitul săptămînii trecute, stadionul de atletism "Iolanda Balas Sotter" din București a găzduit a doua etapă a Campionatului Național în aer liber pentru juniori 3, la care au participat și sportivi legitimați la CSS Buzău și care au reușit să obțină nu mai puțin de 4 locuri 1 și un loc 3! Astfel, Marina Andreea Baboi, de la CSS, pregătită de prof. Gabriel Nicolau, a învins în două probe: 100 de metri plat, unde a stabilit pentru a patra oară în acest sezon un nou record național stagional pentru juniori 3, 12.29s, rezultat cu care ar fi ocupat (la doar 14 ani) locul 5 la Campionatele Internaționale ale României, ce au avut loc săptămîna trecută la București. Marina a învins, de asemenea, în proba de 200 de metri plat la prima cursă pe această distanță din carieră. Tot două clasări pe podium a obținut și Andreea Purcaru, tot de la CSS Buzău, antrenor prof. Vasile Popa, care a sosit prima în cursa de 800 m plat și pe locul 3 în proba de 1.500 de metri plat. Cu locul 1 în proba de 2.000 de metri obstacole se mîndrește și Alex Marinescu (CSS, antrenor prof. Radu Ștefan).