Debut de sezon competițional pe podium

Clubul Alegretto a confirmat și în acest an!

Două medalii de aur la concursul național "Cupa Brăilei"

articol de: Iulian DUMITRESCU

Pentru sportivii Clubului "Alegretto", sezonul competițional a început cu participarea la Campionatul Național de Dans Sportiv, care a avut loc anul acesta la Cluj-Napoca, în perioada 2-3 martie. Clubul "Alegretto" a fost reprezentat de perechea Alin Ion și Elena Micu, pereche care s-a clasat pe locul 32 din peste 65 perechi participante, un rezultat bun pentru pereche și club, ținînd cont de gradul de dificultate ridicat al competiției. În perioada 16-17 martie, în cadrul concursului național "Cupa Brăilei" perechile de la Clubul de Dans Sportiv Alegretto s-au evidențiat cu rezultate foarte bune, fiind prezente în 7 finale, cu o medalie de aur, 2 medalii de argint și o medalie de bronz. De asemenea, formația de fete a Clubului Alegretto – SMILE – a fost medaliată cu argint la concursul de formații cu Dansuri Standard. Astfel, Dragoș Ioniță și Diana Marin au fost medaliați cu aur la Clasă Hobby 12-15 ani, iar Alexandru Popescu și Bianca Petrache au obținut medalia de bronz la competiția de Open Basic Standard 12-15 ani. Viorel Aristotel și Dana Vasile au dansat finala la Open Basic Standard 16-35 ani și s-au clasat pe locul 6, iar la Open Basic Latino s-au clasat pe locul 7 în semifinală. La Clasa E 12-13 ani, perechea Alin Crețu și Andrada Constantin s-a clasat pe locul 11 în semifinală. La Precompetițional, un dans (Cha-cha) 6-9 ani, Andrei Văcar și Alexandra Georgescu au ocupat locul 4 din 25 perechi concurente și locul 8 în semifinală la competiția de 2 dansuri. Mihai Rotaru și Andra Iorgulescu au obținut 2 medalii de argint, la competiție cu un dans (cha-cha) și la competiția cu 2 dansuri (vals lent și cha-cha). La competițiile cu fete solo, Cezara Ortopelea a ocupat locul 4 la un dans (Cha-cha) și Edina Constantinescu a ocupat locul 7 la competiția de jive. Cu rezultate foarte bune pentru prima participare s-a evidențiat și perechea Alexandru Ghiurcănaș și Andreea Mirea care a ocupat locul 12 în semifinală la un dans și locul 13 la 2 dansuri, 6-9 ani.