Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 4394 > Sport Nr. 4394 de miercuri, 6 februarie 2013

0338 / 401.999

Al treilea amical pierdut din patru

Beculețul de avarie

Gloria Buzău – C.S.Ștefănești 3-4 (1-1)

Gloria arată semne de slăbiciune în meciurile amicale. Ieri, la prînz, pe terenul sintetic, echipa din Crîng a susținut cel de-al patrulea joc de verificare din această iarnă împotriva colegei de eșalon C.S. Ștefănești. Inițial, adversara jucătorilor lui Marian Roșu ar fi trebuit să fie divizionara B Dinamo II București, care i-a anunțat între timp pe buzoieni că nu mai poate ajunge. Gloria s-a reorientat rapid și a perfectat amicalul cu ocupanta locului secund în seria a 3-a. Cu Bîrsănel în continuare accidentat, dar și fără Vișan, și el cu probleme medicale, gazdele au pornit mai bine în meci. Chelaru, la prima apariție în tricoul Gloriei, a fost faultat în careu, însă Roman a ratat lovitura de la 11 metri (5). Ex-rîmniceanul și-a răscumpărat greșeala cîteva minute mai tîrziu, cînd a finalizat din interiorul careului cu o execuție de fotbalist adevărat (18). Peste două minute și ilfovenii primesc un penalty, execuția este precisă și 1-1 după primele 45 de minute. De remarcat ocaziile lui Burlacu, ale cărui șuturi au trecut foarte aproape de țintă, dar și cîteva intervenții salvatoare ale lui Fenny. După pauză Marian Roșu schimbă liniile și Gloria se clatină serios, iar în doar 6 minute adversarii înscriu de 3 ori:1-4! Cucu, din penalty (81) și un autogol (86) mai echilibrează rezultatul. 3-4 și a treia înfrîngere din patru amicale pentru echipa din Crîng. Evident, este o perioadă în care rezultatele contează mai puțin, altceva este de urmărit, dar cu siguranță că luminile de avarie s-au aprins.
Gloria: Fenny – Fl. Alexandru, Andrițoiu, Ștefănescu, Zamfir – Roman, Rențea, M. Gheorghe, Burlacu – Lungoci, Chelaru.
Au mai jucat: Sîrbu, Chiriță – Cucu, Bobe, Jercălău, Păun, Niculescu, Luiceanu, Percă, Manea, Basamac.
Antrenor: Marian Roșu

Cantonament la Poiana Pinului, amical cu Brăila sîmbătă

Tot ieri, imediat după amicalul cu CS Ștefănești, lotul Gloriei a plecat pentru 10 zile într-un stagiu de pregătire la Poiana Pinului, unde Marian Roșu și elevii săi vor pregăti în cele mai mici amănunte partea a doua campionatului. Seria meciurilor amicale va continua sîmbătă, cu un test, tot pe sintetic, împotriva divizionarei B CF Brăila, locul 2 în seria I la finalul turului.