0338 / 401.999

Gloria n-a avut milă de adversari în ultimul joc al anului în Crîng

Set și meci!

Gloria Buzău - Eolica Dobrogea 6-2 (5-0)

Demonstrație de forță din partea Gloriei, vineri, în penultima etapă a turului și totodată ultima apariție în Crîng în acest an. Adversara buzoienilor în meciul de adio pe 2012 a fost Eolica Dobrogea, una dintre codașele seriei, care însă avusese darul să-i țină în gardă pe băieții lui Marian Roșu, date fiind cîteva nume interesante din echipă. Pe teren însă lucrurile au fost destul de clare, iar Gloria a făcut tot ce a poftit. Doar 8 minute a ținut echilibrul, pînă cînd Bîrsănel s-a comportat ca un veritabil atacant și a trimis în plasă după o mare eroare a portarului advers. Iureșul la poarta oaspeților a continuat non-stop, cu ratări imense, asta pînă cînd Manea, eroul de la Călărași, i-a mulțumit lui Păun pentru o pasă perfectă și a punctat pentru 2-0 (22). Două minute mai tîrziu, Manea a fost în rolul servantului și Percă a înscris pentru prima dată în tricoul Gloriei. Nu era decît minutul 24 și Gloria rezolvase partida. Dar supliciul dobrogenilor a continuat. Într-un final de primă repriză sufocant, Manea mai reușește două goluri (37, 45+1) pentru o reprezentație de vis: 5-0 după primele 45 de minute! Gloria nu se oprește nici după pauză, iar golul 6 este reușit de Fl. Alexandru (66). Eolica vrea să mai spele din rușine, Bîrsănel îl trîntește pe Dragu în careu și Șt. Ciobanu nu ratează de la 11 metri: 6-1. Veteranul din atacul oaspeților își dovedește măiestria și 5 minute mai tîrziu, cînd înscrie superb din marginea careului. Chiar și la 6-2 nici una dintre echipe nu-și pierde apetitul ofensiv. Finalul e cu garda jos, se ratează și la o poartă, și la cealaltă, dar tabela nu se mai modifică. Victorie ușoară, care trebuia bifată pentru menținerea în grafic la finalul turului. Ultima strigare, vineri, în deplasare, cu CSM Focșani.

Echipe:

- Gloria: Sîrbu - Cucu (63 Crăciun), Bîrsănel, Andrițoiu, Olteanu - Fl. Alexandru, Jercălău (55 Poenaru), Zamfir, Păun (67 Zăinescu) - Percă (46 Mohamadou), Manea. Antrenor: Marian Roșu
- Eolica: Hetruc - Uzun, Sandu, Nazîru, Țarălungă - Zelea, C. Petre, Boritz, Lupu - Dragu, Șt. Ciobanu. Au mai jucat: Carabela, Alexe, Bănică, Drăguț. Antrenor: Gheorghe Butoiu