Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 2235 > Sport Nr. 2235 de vineri, 18 noiembrie 2005

0338 / 401.999

Premieră pentru un campion supergreu

Bogdan Dinu, învins în ring la Mondiale

articol de: (M.B.)

Pugilistul buzoian Bogdan Dinu a fost eliminat ieri de la Mondialele de juniori care se desfășoară în aceste zile în China. Sportivul în vîrstă de 19 ani a pierdut chiar în runda inaugurală, la categoria supergrea, +91 de kilograme.

Bogdan Dinu a fost învins la puncte, 33 - 14, de bielorusul Alexandr Apanasoniac. După ce a coborît din ring, buzoianul a recunoscut că experiența și-a spus cuvîntul.

Bogdan Dinu era favorit la o medalie în cadrul competiției mondiale, iar antrenorul lotului României, Francisc Vaștag, declara înaintea Campionatului din China că buzoianul are șanse mari să urce pe podium.

Eliminarea de ieri este primul eșec întregistrat de pugilistul Bogdan Dinu după ce în ultimii ani buzoianul a fost revelația concursurilor internaționale, cea mai recentă fiind o medalie de argint obținută la Campionatele Europene din august, organizate în Estonia.