0338 / 401.999

Primul amical fără gol marcat pentru Gloria

Egal alb cu Fortuna Brazi

Gloria Buzău - Fortuna Brazi 0-0, dar Luiceanu a ratat un penalty

Seria victoriilor pe linie obținute de Gloria în ultimele meciuri de verificare a luat sfîrșit. Marți seară, în Crîng, în al 8-lea amical al verii, fotbaliștii buzoieni au întîlnit colega de eșalon Fortuna Brazi, o altă pretendentă la promovare, dar din seria a III-a a celui de-al treilea eșalon. Două absențe notabile la start, fundașul Sergiu Andrițoiu și mijlocașul Florin Alexandru, ambii accidentați. Chiar și așa, Gloria n-a părut a fi afectată, iar evoluția a arătat aceeași echipă care începe de fiecare dată jocul în jumătatea adversă, punînd presiune și controlînd ceea ce se întîmplă pe teren. Gazdele au fost aproape de gol după o jumătate de oră, henț în careu al unui fundaș prahovean, dar execuția golgeterului Adrian Luiceanu s-a oprit în transversală. După pauză, încep să apară și noutățile, un atacant de la FC Voluntari, Cătălin Manea, dar mai ales fostul mijlocaș al Partizanului Merei, Dan Percă, ultima dată la Conpet Cireșu, căruia i-a aparținut, de altfel, și a doua mare ocazie a Gloriei, un șut de la distanță care s-a oprit din nou în bara transversală (69). Amicalul nu se încheie înainte ca Andrei Berceanu să bifeze primele 5-6 minute în tricoul Gloriei, după aproape două luni de pauză. 0-0, primul amical al verii în care jucătorii lui Ștefan Stoica nu reușesc să înscrie.