Aseară, în turul al II-lea al Cupei României,

Gloria, scoasă de Zagon, Lanuri elimină Olimpia!

FC Zagon - Gloria Buzău 3-2 (2-2)

Voința Lanuri - Olimpia Rm. Sărat 2-1 (1-0)
Divizionara D Voința Lanuri a rămas singura reprezentantă a fotbalului buzoian în Cupa României. Cîștigătoarea trofeului județean a scos-o din competiție pe Olimpia Rm. Sărat după o victorie la limită, scor 2-1. Elevii lui Tase Lăptoiu au deschis scorul prin Lungu, în minutul 30, rîmnicenii restabilind egalitatea imediat după pauză, prin Lungoci (48). Gazdele au continuat să rămînă în atac și să preseze, iar stăruința lor a fost răsplătită de reușita lui Feraru (65), care a consfințit calificarea Voinței în faza următoare a competiției. Semi-surpriză a fost și la Zagon, acolo unde Gloria n-a reușit să treacă de nou promovata în cel de-al treilea eșalon. Fără mai mulți dintre jucătorii sosiți în această vară și care n-au putut fi legitimați în timp util, echipa din Crîng n-a avut deloc viață ușoară. Covăsnenii au deschis scorul destul de repede, din penalty, dar golgeterul din amicalele de pînă acum, Luiceanu a egalat apoi și-a adus echipa în avantaj. La pauză a fost egal, gazdele înscriind pentru 2-2 cu două minute înainte de ultimul fluier al primei reprize. Zagon a dat lovitura în final, cînd a marcat golul victoriei și al calificării. Următoarea fază a Cupei României, cu Voința Lanuri la start, este programată pentru miercuri, 15 august.