0338 / 401.999

La atletism juniorii au urcat pe podium

articol de: Laurențiu MARINOV

Atleții buzoieni
s-au descurcat onorabil la finala Campionatului Național pentru juniori II desfășurată sîmbătă și duminică la București pe stadionul de atletism "Iolanda Balaș". Singura medalie de aur a fost obținută de Alexandru Mițan, sportiv dublu legitimat la CSM și LPS Buzău, în proba de 400 de metri garduri. În proba de 110 metri
garduri, atletul antrenat de prof. Gabriel Nicolau s-a clasat pe locul IV. O comportare bună a avut și Emil Niță, medaliat cu argint la săritura în înălțime, precum și Robert Zaharescu, ocupant al locului III în proba de sărituri în lungime. Ambii sportivi sînt legitimați  la LPS Buzău, unde se pregătesc sub conducerea prof. Gică Tudorie. Tot pe cea de-a treia treaptă a podiumului a urcat și Alexandru Lăcătușu, în proba de 3000 m. Ionuț Ghiță, un alt junior buzoian care a participat la finala Campionatului Național de atletism, nerefăcut complet după o accidentare, s-a clasat pe locul IV la 5000 m. și pe locul V la 1500 m.