La capătul unui joc dramatic,

Terom a învins la limită Rapidul

Terom Iași - Rapid București 28-27 (14-17)

articol de: Iulian DUMITRESCU

Terom Iași și Rapid București au oferit o partidă extrem de spectaculoasă, demnă de un baraj pentru promovarea în Liga Națională. Prima zi a turneului de baraj care se dispută în Sala Sporturilor nu a produs nici o surpriză, favoritele impunîndu-se pe linie. După ce Craiova nu a avut emoții cu Mureșul Tg. Mureș, meciul vedetă a zilei a pus față în față cîștigătoarele primei serii a Diviziei A, Terom Iași și Rapid București. După ce s-a zvonit că ieșencele nu se vor prezenta la turneu, acestea au confirmat în ultimul moment prezența. Partida care se anunța extrem de echilibrată și de tensionată a avut un debut halucinant, bucureștencele desprinzîndu-se la un incredibil 7-1 încă din minutul 10. Replica ieșencelor nu întîrzie să apară, recuperează gol după gol, astfel că în minutul 25 Rapid mai conducea cu numai două goluri, 14-12. În finalul primei părți, rapidistele se concentrează mai mult și intră la cabine cu un avantaj de trei goluri, 17-14. Mitanul secund avea să aducă din ce în ce mai mult dramatism o dată cu scurgerea minutelor. Pe fondul unei duble superiorități, elevele Simonei Gogîrlă se distanțează la 21-17, dar Terom revine la două "lungimi", diferență care avea să se mențină pînă în minutul 55, cînd moldovencele au egalat la 25, luînd în premieră conducerea pe tabelă un minut mai tîrziu. La ultimul atac al partidei, cînd mai erau doar cinci secunde, la scorul de 27-27, Roxana Joldeș a aruncat sub transversală, aducînd o victorie nesperată pentru Terom Iași, scor 28-27.