Scene desprinse parcă din junglă la Tisău!

Arbitru alergat cu lopata pe teren!

Scandalul a pornit de la jucătorul Tisăului, Ovidiu Ranete

articol de: Iulian DUMITRESCU

Incidente deose­bit de grave spre finalul jocului dintre Tisău și Vernești, partidă contînd pentru prima etapă a returului Seriei I a Ligii a IV-a. În minutul 89, la scorul de 4-3 pentru Viitorul Vernești, în urma unei faze petrecute în careul gazdelor, la care "centralul" Traian Bălan a dictat joc periculos și lovitură liberă indirectă pentru Tisău, spiritele s-au încins, jucătorii Tisăului s-au repezit către Bălan, cerîndu-i socoteală pe motiv că nu a acordat cartonașul roșu unui fotbalist de la Vernești și invocînd că în urma acelei faze, coechipierul lor și-ar fi rupt piciorul. Un delegat al formației gazdă a pătruns la rîndul său pe terenul de joc, a vrut să-l aducă cu forța pe arbitru spre banca de rezerve pentru a vedea exact ce a pățit colegul lor, s-a creat o busculadă, iar în același timp, Bălan a fost strîns de gît din spate de un alt fotbalist al celor din Tisău. Momentul culminant a fost cînd Ovidiu Ranete, care fusese anterior eliminat în minutul 65, a pus mîna pe o lopată aflată la marginea terenului și s-a repezit către Bălan cu intenția clară de a-l lovi, fiind oprit cu greu din drumul său de către coechipieri, primul care a sesizat intenția lui Ranete fiind portarul Pavel. Nici după intervenția forțelor de ordine spiritele nu s-au calmat, brigada de arbitraj scăpînd cu greu furiei gazdelor. Vom reveni cu amănunte în următoarele ediții, cînd vă vom spune și ce sancțiuni vor dicta membrii Comisiei de Disciplină a AJF în urma acestui scandal.